İYİ YÖNETİCİ OLMAK

Hüseyin SOFTA | TURİZM DEĞERLENDİRMELERİ 17.02.2015 17:23
1649 0

Yönetici sözünü çok kez duyarız, hemen her kurum ve işletmede yönetici olmazsa olmazdır diyebiliriz.

 

İşletme veya kurumlarda yönetici seçimi bir işletmeyi başarıya veya başarısızlığa götürür. Hatta yerinde saydırabilir. Tabi ki başarı asıl hedef olmakla beraber günümüzde yönetici yalnızca rakamsal olarak hedef tutturmak değil işletmeyi daha ileri taşımak vizyonunu geliştirmek, ismini sektörde duyurabilmek hatta marka oluşturmak açısından ilerletmek, kredibilitesini artırmak ve de sektörde örnek olmak yöneticinin başarı kriterlerine örnek olarak görülebilir.

 

Eğer yönetici bu kriterleri bütçe başarısının yanına ekleyebiliyorsa işte o zaman idealist yönetici kavramından söz edilebilir. Tabi bu tablonun oluşması için yöneticinin çalıştığı işletmenin de başarısında çok önemli bir altyapıdır. Sadece iyi eğitim almış olmak çok iyi tecrübelere sahip olmak hatta doğuştan yönetici olmak bile yeterli olmayabilir. Yöneticinin bulunduğu işletmenin konumu donanımı bağlı bulunduğu birimin kültürel yapısı deneyimi de bir yöneticinin başarısı için son derece önemlidir.

 

Özellikle turizmde bu tarz başarılı yönetici kavramını ortaya çıkarmak hayli zor. İşletmelerde kurumsallaşma çok az işletme sahipleri otele ne kadar müşteri getirdin ve ne kar ettirdin dışında hiçbir kavramla ilgilenmediğini ilgilenmezler. Kalite vizyon tanınmışlık örnek gösterilmek ve işletmenin geleceğine yapılan yatırımlar asla ilgi çekmez. En azından sektörün çok büyük bölümünde böyledir böyle olunca da iyi yöneticiden söz etmek zorlaşır. Çünkü iyi yönetici çok müşteri getiren ve çok kar ettirendir. Birde 1-2 yabancı dili varsa diğer tanımlamaların hiç önemi kalmaz. Getirilen müşterinin kalitesi otelin kalitesi hatta yeterli verimlilikte bazen önemli değildir en azından gün kurtulmuştur! Tabi bu durumdaki işletmelerin uzun soluklu olması beklenemez zaten uzun soluklu olanı da görülmedi.

 

Bu nedenle her sezon sonunda satılan kiralanan otel sayısı nerdeyse sektörün yarısı kadar. Neredeyse her yeni sezonda her otelde yeni bir yönetici çünkü eskisi iyi kar ettiremedi! Aslında iyi kar bekleyen işletmelerde bütçe kavramının da yeterince oturmadığını biliyoruz. Onlar için iyi kar bir arkadaşının söylediği rakamdır ya neyse …

 

İyi yönetici olmak zorunluluğunu kabullenen profesyonel yöneticilerin bu örneklerden yılmadığını da biliyoruz. Kendilerini bilgi ve tecrübe açısından geliştirirken çalışkan dürüst sempatik kendisine yakın hoşgörülü yöneticiler olmak için ve içi dolu deneyimler kazanmak için mücadele eden iyi yöneticilerin sayıları az olsa da olduğunu bilmek sektörümüz adına umut vericidir. Bu tarz yöneticileri tercih eden,  işletmesini daha ileriye taşımak için çabalayan işletme sahiplerinin de artması turizmimiz adına yine umut verici gelişmelerdir.

 

En kritik dönemlerde cesaretini ve iyi niyetini kaybetmeyen, gerektiğinde risk alan, personeline sahip çıkan, kendini sürekli yenileyen, çevresine enerji veren, güvenilir, karizmatik, katılımcı, planlama ve organizasyon becerisine sahip sağduyulu, hoşgörülü, kibar ve nazik olmayı başarabilen iyi yöneticiler olmak yukarıda saydığımız hedeflere ulaşabilmenin olmazsa olmazları.

 

İyi bir turizm hepimizin hakkı ancak iyi bir turizm iyi yöneticilerle olur.

 

ÖNEMLİ NOT..

Tarsus’ta şehit edilen ve yapılan hunharlıkla biz erkekleri erkekliğimizden hatta insanlığımızdan  utandıran menfur olayda yaşamını yitiren ÖZGECAN kardeşimize Allah’tan rahmet ve cennet dilerim.  Ailesine ve bütün ülkeme başsağlığı dilerim. Bu hunhar olayı yapanları lanetliyorum, lanetlemeyenleri de lanetliyorum.İLK YORUMU SİZ YAPIN...