İKİ CUMHURBAŞKANI VE BODRUM

| 26.05.2008 14:15
2850 0

Bodrum hafta sonu AKP Milletvekilleri tarafından seçilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ağırladı. Sabah havaalanına gelişinden akşam gidişine kadar her anını takip eden bir haberci olarak bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Yazının başlığından da anlayabileceğiniz gibi Bodrum’a son 2 yılda gelen 2 Cumhurbaşkanı’nın Bodrum’da nasıl ağırlandığını ve korumadan program uygulanmasına kadar neler yaşandığını anlatacağım.

Abdullah Gül Cumartesi günü sabah 10.30’da Bodrum’a indi. Ancak Milas Bodrum Havalimanı VIP Salonu önünde hazırlıklar sabah çok erken saatlerde başladı. Havalimanı Emniyet Amirliği’nin organizasyonu tek kelimeyle mükemmeldi. Biz sabah 09.15’de havalimanındaydık.

Benim ilk dikkatimi çeken Cumhurbaşkanı’nın makam aracının sürekli çalışır durumda olmasıydı. Gül daha Ankara’dan hareket etmeden makam aracı Bodrum’da çalışmaya başlamıştı.

Gül geldi, uçaktan salona kadar uzun bir karşılama grubunu selamladı, elini sıktı. Bir yaşlı adam Güle sarılıp ağladı. VIP Salonu’na hiç girmeden, basının hiçbir sorusunu cevaplamadan makam aracına bindi ve kongrenin yapılacağı otelin yolunu tuttu.

Burada birkaç not aktarmak istiyorum;

- Cumhurbaşkanı’nın uçağı yanaşacak diye Dış hatlarda belli bir mesafeye kadar hiçbir uçak alınmadı.

- Cumhurbaşkanı otele saatte 140 km hızla giden bir konvoyla gitti. Bu sırada gidiş geliş yönlü yollarda trafik 2 yönden tamamen kesildi, araçlar tam zamanını bilmiyorum ama yolların sağında bekletildi.

- Güvercinlik’te kırmızı ışıkta durulmadı.

- Dikkatimi çeken başka bir nokta çok az sayıda vatandaşımız Gül’ü alkışladı. Çoğu vatandaş sadece meraktan yolun kenarına toplanmıştı. Sanıyorum Gül’de vatandaşları selamlamadı.

- Daracık Yalı yolu, otele kadar kapatıldı ve sadece konvoyun geçişine imkan tanındı. Bir çok araba 30 derece sıcağın altında epeyce bir süre beklemek zorunda kaldı.

- Gül toplantıya katıldı, 1-2 açılış konuşmasını dinledi, elindeki yazılı 2 sayfa metni okudu ve hemen toplantıdan ayrılarak yemeğe geçti.

- Toplantıda 20 dakika kalan Cumhurbaşkanı’nı takip eden gazeteciler için vakıf yöneticileri hiçbir masraftan kaçınmayarak son derece geniş imkanlarla donatılmış bir basın odası kurdu.

- Gül’ü bekleyen gazetecilerle korumalar arasında zaman zaman tatsızlıklar yaşandı. Korumalar bazen gazetecilere otelde dolaşmaya bile izin vermedi, bazı gazetecilerin kamera ve fotoğraf makineleri alınmak istendi ve korumalar tarafından göz altına alınmakla tehdit edildi.

- Gül saat 18.00’de otelden ayrıldı. Kendisini yaklaşık 500 kişi bütün gün boyunca bekledi. Gül otelden ayrılırken basın mensuplarının hiçbir sorusunu yanıtlamadı. Gül’ün yüzü hemen hemen hiç gülmedi.

- Otel güvenliği, akredite olmuş, ismi daha önce valiliğe bildirilmiş 2 bayan gazeteciye saldırdı, otele sokmak istemedi, boğazına sarılarak kamera ve fotoğraf makinelerini kırmak istedi.

- Gül havaalanına giderken aynı önlemler yine alındı. Yollar 2 taraflı tamamen trafiğe kapatıldı. Kırmızı ışıkta durulmadı, Gül havaalanında basına hiçbir açıklama yapmadı ve Bodrum’dan ayrıldı.

Ya Sayın Ahmet Necdet Sezer?

10. Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer de 2 yıl önce Bodrum’a geldi. Hem Ortakent’te hem de Turgutreis’de 2 okulun açılışına katıldı.

Birazda Sayın Ahmet Necdet Sezer’i anlatayım;

- Havaalanı VIP Salonu’ndan eşiyle birlikte çıktı. Merdivenden ilk indiği andan itibaren soğuk olarak bilinen Sayın Sezer, etrafına son derece sıcak ve yakın ilgi gösterdi. Vatandaşlarla sohbet etti, Hem apronda hem de VIP çıkışında vatandaşlar tarafından alkışlandı.

- Aracı 100 km hızı hiç aşmadı, tüm kırmızı ışıklarda durdu, yol boyunca vatandaşlar kendisini sürekli alkışladı. Sayın Sezer de vatandaşlara el salladı, gayet sıcakkanlı davranış gösterdi.

- Yollar trafiğe kapanmadı.

- Katıldığı her toplantının sonuna kadar kaldı. Öğrenci ve vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Vatandaşlar ve basınla bol bol sohbet etti. Gittiği her yerde alkışlandı, büyük ilgi gördü.

- Cumhurbaşkanı korumalarıyla basın arasında hiçbir tatsızlık yaşanmadı.

- Okulun duvarı üstünde lap topunu açıp haberi geçmek isteyen bendenizi görünce Sayın Sezer arabasını durdurdu ve bana selam verip kolaylıklar diledi.

- 2 gün kaldığı Bodrum’da hep halkla iç içe oldu, hiçbir olumsuzluk yaşanmadı, son derece mütevazi kişiliğiyle Sayın Sezer Bodrumlular’ın büyük sevgisini kazandı.

Abdullah Gül ve Sayın Ahmet Necdet Sezer. İkisi de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı. İkisini de takip ettim ve yukarıda yazdıklarımda en küçük bir abartı yok. Yorum sizin!


İLK YORUMU SİZ YAPIN...