HALKLA İLİŞKİLERİN GÜCÜ!

| 20.09.2010 12:20
2503 0

Bodrum’da tenisle ilgili 2 haftadır yaptığımız yoğun haberler dikkatinizi çekmiştir. Comtecht adlı bir su arıtma firması, Bodrum’da ki temsilcisi NB İnşaat’ın girişimleriyle bir tenis turnuvasına sponsor oldu.

Tenis genel olarak Türk Halkı’nın uzak olduğu bir spor dalı. Son yıllarda Marsel İlhan’ın Wimbledon, Amerika Açık gibi önemli turnuvalara katılması üzerine gündemde olan tenis, Bodrum’da biraz daha fazla ilgi görüyor. Yıllardır tenis sevgisi nedeniyle ayakta kalan ve Bodrum’a tenisi sevdiren Tennis Life’da düzenlenen Bodrum’un ilk ulusal düzeydeki tenis turnuvası Comtecht&Tenis Life Bodrum Tennis Cup 2010 maçlarını elimden geldiğince takip ediyorum. Bir tenissever ve tenis oyuncusu olarak maçların gayet heyecanlı ve keyifli geçtiğini söyleyebilirim.

Bodrum’un bir çok tanıdık siması Tennis Life’da. Ya maç yapıyorlar ya da turnuvayı takip ediyorlar.

Bu turnuvanın bu kadar Bodrum’un gündeminde olmasının nedeni ise son derece başarılı Halkla İlişkiler çalışması.

Firma temsilcileri tenis gibi Türklerin pek ilgisinin çekmediği spor dalını Bodrum’a o kadar iyi anlattılar ki.

Zaten turnuvaya katılan isimler, Türk tenis dünyasının en ünlü isimleri. Marsel İlhan’dan sonra Türkiye 2 numarası Ergün Zorlu, Serena-Venus Williams kardeşlerin antrenman partnerı Barış Ergun

Bana göre tenise ilgi duymasanız bile bu turnuvayı takip edin, inanın tenisi çok seveceksiniz.

Bu yazıyı yazma amacım ise biraz farklı! Halkla İlişkiler çalışmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.

Bir düşünün pek de ilgi görmeyen bir spor dalını Bodrum neredeyse 2 haftadır konuşuyor. Doğru halkla ilişkiler ve doğru organizasyonla ilgili bir durum bu.

Bodrum’un en büyük eksikliklerinden biri halkla ilişkilere yeteri kadar önem verilmemesi. Bugün Bodrum’a baktığınızda başarılı olan bir çok firma, halkla ilişkilere de çok önem veriyor ve bu firmalar hep ön planda.

Belediyeler için de durum farklı değil. Yaptığı işi iyi anlatan belediye, Bodrum Halkı’nın gözdesi oluyor. Çok çalışıp çalıştığını anlatamayan ise hep yaya kalıyor. Bana göre çağımızın en önemli mesleklerinden biri olan halkla ilişkilere devlet daireleri, belediyeler ve şirketler yeteri önemi vermeli. Ne kadar başarılı olduklarını kendileri çok iyi anlayacaklar.

HÜSEYİN ÇİLEK!

Ailem 1988 yılında Karşıyaka’dan Bodrum’a geldi. Ben ise onlardan 8 yıl sonra. Ama elbette ailemin Bodrum’da olması benim her hafta sonu Bodrum’a gelmem için iyi bir sebepti. İkinci oturduğumuz ev, Yokuşbaşı’nda Bekir Çilek’in muhteşem eviydi. Ev adeta kartal yuvası gibiydi. 3 büyük terası ve evin hemen her yerine Bodrum’un belki de en muhteşem manzarası hakimdi.

Hayatımızın en güzel ve maalesef en acı günlerini o evde yaşadım. En güzel diyorum çünkü o ev ve Bodrum benim için yoğun iş haftasında kaçış bahanesiydi. Karşıyaka’dan arkadaşlarımı alır hafta sonunu Bodrum’da geçirirdim. Tahmin edersiniz, hafta sonu için Bodrum’a gelmek demek hiç uyumadan 48 saat boyunca eğlenmek demekti benim için. En kötü diyorum çünkü 1993 yılında babam ilk beyin kanamasını o evde geçirdi ve O’nu ölüme sürükleyen süreç başladı. Annem, kardeşlerim uzun yıllar babama bir bebek gibi bakmak zorunda kaldılar.

İşte bu süreçte Bekir Çilek ve ailesinin ne kadar iyi insanlar olduğunu anladık. Bu zor süreçte bizim yanımızda oldular, moral verdiler. Hatta babam çalışamadığı için daha mütevazi bir eve geçmek zorunda kaldığımızda Bekir Amca bizden son kirayı da almamıştı.

Hüseyin Çilek’i de o zaman tanıdım. Her zaman gülen, etrafına moral veren, her zaman pozitif olmayı başaran bir insandı. Yıllar sonra eşim Serra Arbak O’nunla ‘Bodrum’u Bodrum Yapanlar’ bölümümüz için röportaja gitti. Döndüğünde Serra bana Hüseyin Çilek’in nezaketini anlata anlata bitiremedi. Sadece bana değil, Çilek Market’e giren herkesi güler yüzle karşılayan Hüseyin Çilek, dün maalesef aramızdan ayrıldı. Çilek Market ve Çilek ailesi Bodrum’un en büyük değerlerinden biridir. Her zaman herkese karşı iyi olmuşlar ve Bodrum’a değer katmışlardır. Acımız büyük. Allah Hüseyin Çilek’in mekanını cennet yapsın, ailesine de sabır versin.İLK YORUMU SİZ YAPIN...