FELAKET TELLALLARI

| 14.08.2017 13:04
3941 0

Bodrum’da meydana gelen deprem gerçekten hepimizi çok korkuttu. Ancak ilk şoku atlattıktan sonra fakına vardık ki Bodrum’da olmaktan dolayı çok şanslıyız.

 

Tıpkı Bodrum gibi Türkiye’nin bir çok yeri deprem bölgesi. Yakın geçmişte yaşadığımız büyük acılar ortada. Yavaş da olsa deprem ülkesinde yaşamanın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Ancak Bodrum’un yapılarının iki katlı olması, bu büyük depremden facia yaşamadan kurtulmamızı sağladı.

 

Depremin hemen ardından ulusal basın olmayanları yaşanmış gibi gösterdi. Tüm Türkiye deprem yüzünden Bodrum’u konuşmaya başladı. Sadece yerel basınımız büyük bir sorumluluk örneği gösterip ne yaşandıysa onu aktardı.

 

Bodrum bu büyük depremden alnının akıyla çıktı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon 21 Temmuz günü saat 01.31’de yaşanan depremin hemen ardından sokağa çıktı. Tüm ekipleri seferber etti. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da aynı şekilde çok yoğun çaba sarfetti. Her iki yönetici de gerek sakinlikleri, gerek bilimsel açıklamaları, gerekse çalışkanlıklarıyla tam not aldı.

 

Ama sosyal medyada ki bazı tipler ve bazı ulusal basın adeta felaket tellallığı yaptı. Bilimden çok uzak saçma sapan açıklamalar, oturduğu yerden uydurup yapılan paylaşımlar zaten diken üstünde olan Bodrum’u daha çok gerdi.

 

Bir basın mensubu olarak işin uzmanı kişilerin yaptığı açıklamaları yorumsuz yayınladım. Artçı sarsıntıların ne kadar normal olduğunu, birkaç ay sürebileceğini yazdık, çizdik. Ve özellikle 4’ün altındaki depremleri vermeyip, 4’ün üstündeki depremleri doğru bilgilendirme adına paylaştık.

 

Ama sosyal medyaya bakıyorum, herkes deprem uzmanı kesilmiş. Yalan yanlış şiddeti söyleyeni mi istersiniz, hayali merkez üssü yaratanları mı?

 

Bu kafa yapısını anlamam mümkün değil. Amaç nedir? Ne isteniyor gerçekten bilemiyorum. Bu yalan yanlış paylaşımlarla Bodrum’a zarar verdiklerinde ne kazanıyorlar, ya da ne kaybettiklerinin farkındalar mı? Anlayabilmek gerçekten mümkün değil.

 

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, Bodrum bu büyük depremden alnının akıyla çıkmıştır. Bodrumlu yöneticiler canla başla çalışıp, yüreklere su serpmiştir. Sağduyu sahibi turizmci, işadamı, esnaf, yerel basının tamamı Bodrum için kenetlenip örnek bir davranış sergilemiştir. Umarım bu sağduyu ve dayanışma Bodrum’un tüm sorunları için de bir milat olur.   İLK YORUMU SİZ YAPIN...