DURUM PEK PARLAK DEĞİL!

| 03.03.2008 17:07
2457 0

Yeni sitemizdeki ilk yazımda açıkçası karamsar olmak istemezdim ama maalesef ülkemizde siyasilerimiz ortalığı zaten yeteri kadar toz pembe gösteriyorlar. Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik sıkıntılarından birini yaşıyor. Bodrum da bu sıkıntıdan fazlasıyla pay alıyor.

Yazarlarımızdan Deniz Eyinç bugünkü ekonomik durumu 2007 Ağustos’un da yazdı, “Zor bir kış geliyor” dedi.

İşte Deniz Eyinç’in yazısından bir paragraf; “Bu kış yine çok sıkılacağız; para dönmeyecek ama çekler dönecek, yine bir çok işletme kapısına kilit vuracak…

Evet gerçekten çok zor bir kış geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. Bodrum tarihinde bu kadar çok çek senet geri döndü mü bilmiyorum. Ama Bodrum bu moral bozukluğuyla yeni yaz sezonuna giriyor. Kışı geçirmek için kredi çeken esnafın bütün umudu bu yaz sezonunda.

Peki bu yaz sezonunda Bodrum’u neler bekliyor?

Gemi yanaşma iskelesinin faaliyete geçecek olması Bodrum’u bir nebze de olsa umutlandırıyor. İskele ile ilgili bazı belirsizliklerin yavaş yavaş çözülmesi güzel bir gelişme. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan’ın önerisiyle şehir merkezine 3 km. uzakta olan gemi yanaşma iskelesinden merkeze denizden ring seferi düzenlenecek ve bu sayede gemilerden gelecek turistler şehir merkezine ulaşacaklar.

Gemi turistinin katılacağı turlarda genelde Bodrum Kalesi, Mozole gibi yerler, yani turist şehir merkezinde kalacak. Elbette bu sayede çarşı biraz nefes alacak, ekonomi bir nebze olsa da canlanacak.

Peki yeter mi?

Bence Bodrum için durum pek parlak değil. Çünkü otelci otelini, işletmeci restaurantını birkaç yıldır yenileyemiyor, geliştiremiyor. Çünkü sürekli borç ödüyor. Görünen o ki ödemeye devam edecek.

E inşaat sektörü de malum, ciddi bir krizde. Neredeyse kışın hiç inşaat yapılmadı, dolayısıyla buradan beklenen ekonomik girdi hayal kırıklığı yarattı.

Durum böyleyken bu durumdan çıkmanın yolu ne? Hep söylediğim ve daima söyleyeceğim gibi; Bodrum’u Bodrum yapan değerleri Bodrum’un keşfetmesi, Bodrum’u böyle pazarlaması, Bodrum’un kurtuluşu için son ve tek şans!

Yoksa birkaç sene sonra belki de bu sitede ki yazıları temelli taşındığınız, ekmek paranızı kazandığınız şehirde okuyacaksınız!


İLK YORUMU SİZ YAPIN...