ÇÖZÜM KOLAY DA UYGULAMAK İSTEYENE!

| 30.05.2011 12:07
1549 0

Yaz geldi, Bodrum’un trafik çilesi arttı. Gerçi kışın da fark eden bir şey olmuyor ama yazın araç sayısı artınca iyice çileden çıkıyorsunuz.

İnsanların sol takıntısını daha önce defalarca yazdım. Kimsenin aldırdığı yok. Kamyonu, otobüsü, 20’yle gideni, acemisi herkes sol şeritte! Kırmızı ışık kuyruklarına bakın bana hak vereceksiniz; Sol şerit metrelerce uzayıp giderken sağ şerit neredeyse bomboş!

Yollarımız genişledi ya güya trafik rahatlayacak! Nerdeee! Emniyet şeridine dalanı mı ararsınız, 2 şeritli yolu 5 şeride çıkaranı mı! Hal böyle olunca bir kırmızı ışığı ancak 5 ya da 6 ışık sonra geçebiliyorsunuz!

Bir de minibüs meselesi var! Trafik zaten sıkışık, herkes zaten kuralları takmıyor, minibüslerin çoğu son  derece yavaş şekilde trafikte seyrediyor. Onlara göre müşteri olursa kaçırmamak için yavaş gidiyorlar. Ama baktığınızda önleri bomboş! Yolda bekleyen kimse yok. Ama minibüsler buna rağmen yine kağnı gibi gidiyor. E sol takıntısı olan birine denk geldiniz mi yol müsait olsa bile yandınız, zira gidemiyorsunuz. Böylece arkada trafik artıp duruyor.

Ayrıca anlamadığım bu kadar çok durak varken niye minibüsler her yerde duruyor! Halbuki tüm minibüsler ortak karar alsa ve durak harici kesinlikle durmayacaklarını beyan etse, yolcularda buna alışır ve herkes sadece durakları kullanır böylece trafik, bir nebze olsun rahatlar.

Bir de inanılmaz bir kamyon trafiği var! Bodrum’da inşaat yasağı olmasına rağmen kum kamyonundan TIR’ına her saat Bodrum yolları kamyon dolu! Mesela Ortakent Yalıkavak yolu her saat tam bir cehennem azabı! 10 kilometrelik yol bitmek bilmiyor! Yaz aylarında kamyonlar için ayrı bir uygulama yapılamaz mı? Bunları düşünmek lazım.

Bodrum’un Emniyet Kavşağı’ndan Gümbet’e kadar sinyalizasyon sistemini de mutlaka kontrol etmek gerekiyor, bana göre tekrar ayarlanması gerekiyor. Kırmızı ışık süreleri çok uzun, yeşil ışık süresi çok az! Ayrıca yeşil dalga çalışmıyor. Yan yollarda ki sinyalizasyonla ana arterin sinyalizasyonu mutlaka ayarlanmalı. Mesela Devlet Hastanesi Kavşağı’na dikkat edin; hastane çıkışında yeşil yanarken orada hiç araba yok. Burada yeşil ışık süresi biraz azaltılıp, ana arterinki arttırılmalı.

Her sene buna benzer yazıları birkaç defa yazıyorum. Ama maalesef değişen bir şey olmuyor! Ama bizim görevimiz, yazmaya devam edeceğiz. Her seferinde umudumuz belki birileri artık bir şey yapar!İLK YORUMU SİZ YAPIN...