ÇEVRECİ OLMANIN KRİTERİ NE?

| 01.04.2008 15:59
2452 0

Golfle ilgili Kıbrıs’a gidip görüşlerimizi aktardık ya, Bodrum’da olay oldu. Sanki hayatımızda ilk defa yurt dışına gitmişiz, ilk defa böyle bir etkinliğe katılmışız gibi bunun bedeli olarak o yazıları yazdığımızı ima ettiler, bize –tam olarak dillendirmeye cesaret edemeseler de- adeta rüşvetçi dediler!

Herhalde kendi karakterleri buna uygun ki bu küstahlığı yapabiliyorlar!

Açıkçası bu tiplerin yüzüme söyleyemediği ama bol bol arkamdan konuştuğu laflara bakacak değilim. Doğru bildiğimi, gördüğümü, incelediğimi, belgelediğimi yazmaya devam edeceğim.

Ancak değer verdiğim bazı arkadaşlarımın çevre sevgimi sorgulamaları beni açıkçası üzdü. Sonra oturdum düşündüm, “neden üzülüyorum” diye sordum kendi kendime. Düşündükçe kafamda bazı sorular oluştu ve bir yazımda Bodrumlu çevrecileri sorguladım.

Güvercinlik’te sadece Yaşar Anter ve benim üzerine gittiğimiz bir konu var! Orada herhalde yangından sonra ki en büyük doğa katliamı gerçekleşiyor. Bir firma, otel inşaatı sırasında tam 35 dönüm denizi yasa, kural tanımadan dolduruyor! 1,5 kilometrelik deniz kenarını tam 40 metre genişliğinde dolduruyorlar. Ve bunu izinsiz, kaçak olarak tam 3 haftadır yapıyorlar.

Ve bunu Yaşar Anter ve benim dışımda bir tek kişi görmüyor, ya da görüpte ses çıkarmıyor! İnanılır gibi değil!

Yaptığımız ısrarlı haberler ve ortaya çıkardığımız (her ne kadar yalanlama girişimleri olsa da) belgeli gerçekler sonunda firmanın kaçak dolgu çalışmaları valilikçe durduruldu ve firmaya sadece 21 bin 500 YTL para cezası kesildi!

3 haftadır yaşanan bu rezilliğe sorup görüşlerini aldıklarımız dışında Bodrum’dan sadece Bodrum Yurtsever Cephe ve Yeşiller Partisi kurucu grubu üyesi Bilge Contepe tepki gösterdi!

Bir belediye izin alınmayan bir etkinliğe minibüs vermedi diye birleşerek basın açıklaması yayınlayan çevreciler! biri dışında nedendir bilinmez Güvercinlik’te ki katliama seyirci kaldılar, ses çıkarmadılar! Yurtsever Cephe dışında ne bir basın açıklaması yaptılar, ne de bir cümle kurdular!

Geçtiğimiz yıl yine Güvercinlik ormanlarına akan lağımı ortaya çıkardık, bu arkadaşlardan yine ses çıkmadı! Aynı şekilde Bodrum’un 2. çöplüğünü, Güvercinlik ormanlarının çöplüğe dönmesini, ilkel tıbbi atık yakma kulübesini ortaya çıkardık, bu arkadaşlardan yine çıt çıkmadı!

Ama ben onları eleştirdiğim için tukaka oldum, hakaretler işittim.

Peki çevreci arkadaşlar neredesiniz?

Doğa, çevre katledilirken, tüm ekolojik sistem çökerken, insanların gözüne baka baka deniz ve doğa katledilirken, kıyı haritası kaçak dolgu yüzünden tamamen değiştirilirken ortaya çıkmayacaksanız da ne zaman ne yapacaksınız?

Nedir Allah aşkınıza sizin çevrecilik kriterleriniz?

Siz doğa katledilirken oturursanız kendinize nasıl çevreci dersiniz?

İnsanları kendinize nasıl inandırırsınız?

Allah aşkınıza bir açıklayın da tüm Bodrum bilsin sizin çevrecilik kriterlerinizi! Açıklayın ki belki ben yanlış düşünüyorum, belki çevrecilik benim bildiğim gibi değil!

Çevreye çok az duyarlı bir insanın bile içini parçalayan katliamlara adının önünde çevreci sıfatı olan kişi ve kurumların sessiz kalmasını, hiçbir şey yapmamasını ben açıkçası anlayamıyorum.

Anlayan biri varsa lütfen bana da anlatsın!


İLK YORUMU SİZ YAPIN...