BODTO SEÇİMLERİ! HER İKİ GRUBA DA SORULAR

| 03.05.2013 23:23
1556 0
Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenen oda seçimleri Mayıs ve Haziran’da yapılacak. Bodrum Ticaret Odası seçimleri ise 12 Mayıs’ta yapılacak. 12 Mayıs’a çok az kala Bodrum’da siyaset oldukça hareketlendi. Her ne kadar oda seçimlerine siyaset karışmamalı dense de Bodrum’un parti temsilcileri çok açık seçik seçimlerin müdahili.

Bir tarafta Mahmut Kocadon ve ekibi, diğer tarafta hem yeni isimlerden hem de Kocadon küskünlerinden oluşan Vizyon Hareketi.

Her iki grupta iddialı. Ancak özellikle Vizyon Hareketi bu aralar hem kokteylle, hem de verdikleri reklamlarla oldukça aktif.

2005’de gerçekleşen Mavi Değişim Rüzgarı gibi bir hareketin peşindeler. Oldukça da iddialı sloganlarla BODTO yönetimine talipler.

Bu sloganlarla yola çıkarak buradan hem Vizyon Hareketi’ne hem de Mahmut Kocadon liderliğindeki gruba bazı sorular sormak istiyorum. Bu sorulara gelecek cevapları virgülüne dokunmadan buradan yayınlayacağım. Amacım BODTO seçimlerinde oy kullanacak üyelerin daha da bilinçlenmesi.

İlk olarak sorularım Vizyon Hareketi’ne;

1-) Bodrum’da işyeri fazlalığının ekonomiye zarar verdiğini söylüyorsunuz, haklısınız da. Peki bir Ticaret Odası bu gibi durumda yasal olarak nasıl bir engelleme ya da yaptırım uygulayabilir? Örneğin ben yarın 4 ayrı firma açmak istersem Ticaret Odası tescilini hangi kanuna dayanarak engelleyeceksiniz? Bu konuda nasıl önlemler alınabilir?

2-) Bodrum’da 56 bin icra dosyası olduğunu söylüyorsunuz? Bunlardan bir kaçı da bana ait! Peki mesela BODTO bu icraları engellemek için ne yapabilir? Yani ekonominin düzelmesi için ne öngörüyorsunuz? Bu konuda yapacağınız uygulamaları daha açık olarak anlatabilir misiniz?

3-) Küresel sermaye sadece Bodrum’da değil, tüm Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmelerin en büyük kabusu olmuşken siz Bodrum’da bu yatırımları nasıl engelleyeceksiniz? Ya da nasıl engelleyebilirdiniz? Büyük bir sermaye Bodrum’a yatırım yapmak istiyorsa onu engellemenin yolu ne olabilir? Bunun için BODTO’nun kanuni bir yaptırımı var mı?

4-) Bodrum’un 20 yıl sonraki ticari vizyonu nasıl olacak? Bu konuda projeleriniz neler?

5-) Tehdit ve şantaj iddianız çok önemli. Bu iddianızı açar mısınız? Kim kimler tarafından neden şantaja uğradı ve tehdit edildi?
 
6-) Siyasetin oda seçimlerinden arındırılması gerektiğini söylüyorsunuz? Vizyon Hareketi’nin başlangıcında ve devamında siyasetin hiçbir zaman müdahil olmadığını söyleyebilir misiniz?

Ve şimdi de Mahmut Kocadon Grubu’na sorularım olacak;

1-) Bodrum’da işyeri fazlalığı büyük bir sıkıntıyken siz 8 yıldır bu konuda neler yaptınız? Oda olarak fazla işyeri açmayı engelleme hakkınız var mı? Varsa bu yaptırımı bugüne kadar kaç kere uyguladınız?

2-) Bodrum’a gelen büyük yatırımlarla ilgili düşünceniz ne? Bu yatırımlara karşı Bodrum esnafını korumak için neler yaptınız? Bu yatırımları ve küresel sermayeyi bu denli artmadan dengede tutmak için bir girişiminiz oldu mu?

3-) Bodrum Turizmini 3 aydan kurtarıp yıl geneline yaymak için ne gibi çalışmalar yaptınız?

4-) Bodrum’da son yıllarda onbinlere ulaşan icra dosyalarıyla ilgili görüşünüz nedir? Bodrum ticaret hayatı bu duruma gelmeden bir müdahaleniz oldu mu, olabilir miydi?

5-) 8 yıllık yönetiminizde oda yönetimine siyaset müdahil oldu mu?

6-) Özellikle 12 Mayıs’ta yapılacak seçim öncesi yönetiminiz tarafından bazı üyelere şantaj yapıldığı ve tehditler edildiği iddia ediliyor? Bu duruma ne diyeceksiniz?

Tüm sorulara verilecek cevaplar, virgülüne dokunulmadan burada yayınlanacaktır. Her iki gruptan da üyelerin daha da aydınlanması için sorularıma cevap vermesini bekliyorum.


İLK YORUMU SİZ YAPIN...