BODRUM ÜZERİNE OYUNLAR OYNANIYOR!

| 13.03.2008 10:31
2765 0

Yalıkavak Belediyesi’nde yaşanan gelişmeleri sanıyorum yakından takip ediyorsunuz. Danıştay kararını yanlış aksettiren bazı medya organları, Bodrum’a muhabirlerini göndererek, hiçbir araştırma yapmadan yanlı haberler yaptı. Haberi yapan medya organı bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a akraba derecesinde yakın olan bir kişinin de sahiplerinden olduğu bir gruba ait!

Bu yazımda Yalıkavak Belediyesi’ni savunmayacağım ancak büyük çelişkileri gözler önüne sermeye çalışacağım.

Yalıkavak Belediyesi CHP’li. Ancak genel anlamda başarılı bir belediye. Elbette Bodrum’un genelinde yaşanan inşaat çılgınlığı Yalıkavak’ta da yaşanıyor. Çok da hoşumuza giden bir durum değil. Ancak Türkiye’nin geneline baktığınızda bu sorun sadece Bodrum’un sorunu da değil!

Kültür ve Turizm Bakanlığı imar planlama yetkilerini Bodrum’un elinden aldığından bu yana Bodrum için ne sözler verdi hatırlayın. “Proje getirin, maliyetinin yarısını vereceğim” diyen bu ülkenin Kültür ve Turizm Bakanı değil miydi? Aynı bakan Bodrum’a yapılacak yatırımlarla ilgili kaynak sözü vermişti, ne oldu?

Bunların hiçbiri gerçekleşmedi. Gerçekleşen Bodrum belediyeleri üzerine artan baskılar, yardımları yok denecek kadar kısmalar ve siyasi bir takım oyunlar.

Başbakan’ın sözlerini hatırlayın; “İzmir’i, Diyarbakır’ı ve Bodrum’u istiyorum” diyor Başbakan! Ne anlamda istiyor? Elbette ki belediyelerin AKP’li olmasını istiyor!

Her siyasi parti bunu ister buna diyecek bir şey yok ama bunu elde etmek için olmadık oyunlar oynamak, açıkçası halk tarafından çok yadırganıyor!

Halbuki ellerindeki iktidar gücünü kullanarak Bodrum’un sorunlarını merkezden çözseler, Bodrum Halkı’nın gözüne belki daha sempatik gelecekler ve belki de yerel seçimlerde şansları artacak!

Ama bunu yapmıyorlar, tam tersine Bodrum’u yokluğa mahkum ediyorlar, halkın gözünde onlar için hiç de iyi olmuyor.

MEDYA VE İKTİDAR

Başarılı bir devlet memuru bulunduğu konumda bağlı bulunduğu kurumu daha da geliştirmek için çalışıyor. Ancak bu memur AKP’nin istediği bir memur değil! Elbette kendisine yoğun baskılar geliyor. Bu baskılardan biri de “istediğin yeri söyle, tayinini sağlayalım”. Bu memur başarılı çalışmalarını devam ettirmek için yerinde kalmak istiyor ve asla olmayacağını bildiği bir yere tayinini istiyor. Bir süre sonra basında bu memurun tayin istediği haberleri yer alıyor.

Yani AKP Türkiye’nin genelinde medyayı bu kadar aktif bir şekilde kullanabiliyor. Son örnek Yalıkavak! Bodrum temsilcisi olmasına rağmen İstanbul’dan gelen muhabir, patronların isteğini yerine getiriyor ve yanlı haber ertesi gün bu medya grubuna bağlı tüm gazete ve televizyonlarda yer alıyor!

Ama aynı medya grubu Ankara’da, İstanbul’da, Konya’da, Kayseri’de olanları görmüyor, görse de yazmıyor.

Bu çelişki siyasi değil de nedir Allah aşkınıza!


İLK YORUMU SİZ YAPIN...