BODRUM’UN SİYASET ADAMLARI

| 08.02.2017 09:10
1105 0

Bodrum’da siyaset gitgide ısınmaya başladı. Siyasetin aktörleri yavaş yavaş seslerini daha gür çıkarmaya başladı. Bazıları sussa da onların yerine konuşanlar ortamı sıcak tutuyor. Bende kendimce isim isim bir değerlendirme yapmak istedim.

 

Osman Gürün – Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı

Muğla’da nasıl bilemem ama Bodrum’da şahsi olarak tam bir sessizliği hakim. O’nun yerine Bodrum’da partilileri konuşuyor. Tüm Muğla ve ilçelerinin belediye başkanı olan Osman Gürün’ün ben Bodrum’da basınla bir buluşmasına rastlamadım. Halk sohbetlerine de! Bodrum ne konuşuyor, ne düşünüyor biliyor mu acaba? Kendisine çok soru sordum ama cevap almak mümkün olmadı. Sanırım Muğla genelinde CHP’nin güçlü olması en büyük güvencesi. Yoksa halktan bu kadar kopuk bir Cumhuriyet HALK Partili olabilir mi? Düşüncem o ki Osman Gürün milletvekili olmak istiyor. Ama bu kadar halktan kopuk bir kişinin, sadece partisinin Muğla gücüyle milletvekili olması, bu ile ne fayda sağlar bilemiyorum.

 

Mehmet Kocadon – Bodrum Belediye Başkanı

Bodrum O’nu seviyor. O da Bodrum’u. Büyükşehir yasası elini kolunu bağlasa da yine de Bodrum için çalışıyor. Partisinin il ve ilçe örgütleriyle arası limoni olsa da, anlaşılan o ki sonuna kadar Büyükşehir Belediye Başkanlığını zorlayacak. CHP Genel Merkezi ile arası çok iyi. Muğla halkı tarafından çok yakınen tanınıyor. İl yönetimi ile sorun olmazsa bence şansı çok büyük.

 

Recai Seymen – CHP Bodrum İlçe Başkanı

İyi niyetle birşeyler yapmaya çalışıyor. Ancak çok fazla Muğla Büyükşehir Belediyesi ve başkanının gölgesi altında. Yaptığı açıklamalar, verdiği tepkiler kendisini Bodrum İlçe Başkanlığı’ndan çok, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Osman Gürün’ün sözcüsü konumunda tutuyor. Kanımca CHP Bodrum İlçe Başkanlığı’ndan çok uzaklaştı, bir an önce gerçek konumunun farkına varması gerekiyor.

 

Macit Gündoğdu – Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı

Seçimle değil, atamayla geldi. İkinci defa bu görevi yapıyor. Ak Parti’yi Bodrum’da güçlü bir konuma getirmek için çalışıyor. Bodrum’un dinamiklerini gözeten bir ekibi var. Yerelde muhalefette olmanın gücünü, iktidarın gücüyle birleştirmek istiyor, söylemleri o yönde. MHP’de yaşanan karışıklığı iyi kullanabilirse hedeflerine yaklaşabilir.

 

Cengizhan Sancar – MHP Bodrum İlçe Başkanı

Partisi açısından tam bir görev adamı. Lideri Devlet Bahçeli’ye çok bağlı. MHP Bodrum içinde hemen her görevde bulundu. O da atamayla başkan oldu. Ancak MHP’de yaşananlar ortada. Bodrum gibi bir ilçede genel siyasette işi çok zor. Yerelde ise bölünmüş bir teşkilatı toparlamaya çalışıyor. Son derece iyi niyetli ama çok çalışması gerekecek. Mehmet Tosun’un belediye başkan adaylığı sayesinde meclis üyesi olan ve partilerinden istifa eden isimlere yönelik çıkışı, oldukça ses getirdi. Ama acaba o oyları sadece MHP’mi almıştı? Mehmet Tosun’un etkisi bence tartışılmaz. Zaten o üyelerde en çok bunu söylüyor. Herşeye rağmen gayreti takdir edilmeli.

 

Yukarıda değerlendirdiğim isimler Bodrum siyaseti üzerinde oldukça etkili kişiler. Elbette ki Ticaret Odası, Esnaf Odası, Şöförler Odası, sivil toplum örgütleri Bodrum siyasetinde güçlü bir şekilde söz sahibiler. Bu isimleri ve etkilerini de bir sonraki yazılara bırakmak istedim.

 

Görünen o ki 2017’de Bodrum’da siyaseti çokça konuşmaya başlayacağız.İLK YORUMU SİZ YAPIN...