BODRUM TRAFİĞİ İÇİN ÖNERİLER

| 11.06.2008 13:26
2603 0

Yaz geldi. Kışın da yaşadığımız trafik kaosu, içinden çıkılmaz hale gelmeye başladı. Yıllardır yazıyoruz, anlatıyoruz. Bodrum’da bazı insanlar sanki canavara dönüşüyorlar ve trafiğin altını üstüne getiriyorlar. Trafik konusunda maalesef yaptırımlarda yeterli değil. Emniyet, kısıtlı personel sayısıyla elinden geleni yapıyor. Bodrum Belediye zabıtası deyim yerindeyse hiçbir şey yapmıyor. Bunlar birleşince de trafik Bodrum’un kabusu oluyor.

Yıllardır trafik rezaletini yazdığım için nacizane bazı önerilerim olacak. Belki sizlerde önerilerime destek olursunuz, bir şekilde ilgilileri harekete geçiririz.

-         Şehir içine sabah saat 08.00’den itibaren hiçbir servis aracı, malzeme kamyoneti vs. girmemeli. Kağıt üzerinde yazılı bu kural uygulanmalı, belediye zabıtası bu konuda harekete geçirilmeli. Adam öğle vakti markete malzeme indiriyor, yolu tek taraflı kapatıyor. Arka tarafta ki trafik alt üst oluyor. Zabıta bu konuda mutlaka insiyatif almalı.

-         Ana arterdeki kavşaklarda sinyalizasyon mutlaka güncellenmeli. Ana arterde akan trafiğe yanan yeşil ışığın süresi mutlaka uzatılmalı. 60 saniye kırmızı, 18 saniye yeşil yanması ana arterde büyük yığılmalar ve kilitlenmeler yaratıyor. Kavşaklarda tali yol çıkışlarında ki yeşil ışık çoğu zaman boş yanıyor.

-         Minibüsler kesinlikle durak harici durmamalı. Müşteri almak için 20 ile giden minibüs trafiği kilitliyor. Bu konuda alınan İlçe Trafik Komisyonu kararı mutlaka uygulanmalı.

-         Oasis Konacık yolunda, Manavlar önünde yolun sağına park metreler konulmalı. İkinci sıra parka kesinlikle izin verilmemeli. Denetimi zabıta yapmalı. Zabıtanın bu konuda yetkisi var. Bu sayede sürücülerin park metreye alışacağını ve ikinci sıra parkların, dolayısıyla trafiğin kilitlenmesinin önleneceğini düşünüyorum.

-         Su tankerleri, itfaiye araçları dışında ağır tonajlı yük kamyonlarının trafiğin en yoğun olduğu saatlerde şehir merkezine sokulmaması gerekir. Zaten inşaat yasağı yürürlükte. Günün belirli saatleri ve akşam saatlerinde kamyonların girişi sağlanırsa trafikte ciddi bir rahatlama yaşanabilir.

-         Yol kenarına araba park etmesin diye konulan sandalye, kasa, havlu askılığı vs. rezilliğine mutlaka son verilmeli. Zaten parka engel olmuyor, araçlar araya girmek için olmadık şeyler yapıyor. Park eden arabanın yarısı dışarıda kalıyor o da yolun yarısını zaten tıkıyor. Son derece çirkin, Bodrum’a hiç yakışmayan görüntülerin engellenmesi yine zabıtanın yetkisinde. Zabıta bir an önce bu rezilliğe son vermeli.

-         Kasksız kimse motor kullanmayacak. Motor sürücüleri kurallara uyacak, ters yönden gitmeyecek, akan trafikte slalom yapmayacak, kaldırımda motor kullanmayacak!

-         Ve insana saygı! Sürücüler dünyanın sadece kendilerinden ibaret olmadığının farkına varacaklar. Trafikte diğer sürücülere saygılı olacaklar. Sol şeridi işgal etmeyecekler. Kurallara uyacaklar. Dönüşlerde sinyal verecekler! Şerit ihlali yapmayacaklar! Kırmızı ışıkta duracaklar! Yolları Formula 1 pistine çevirmeyecekler!

Bunlar hemen yapılacak, yaparken de kimseyi yormayacak çözümler. Dikkat ederseniz çoğunda zabıtanın insiyatif alması gerektiğini belirtiyorum. İnanın zabıta biraz polise yardım etse trafik ciddi anlamda rahatlayacak. Ama nedense Bodrum Belediye zabıtası bu konuda hiçbir şey yapmıyor. Bu kent için biraz çalışmak gerekiyor.

Bunlar dışında uzun vadeli çözüm önerileri de var, onlar da başka bir yazı konusu…İLK YORUMU SİZ YAPIN...