BODRUM TRAFİĞİ!

| 04.09.2008 10:58
2757 0

Koskoca bir yaz geçti! Sezon öncesinde ve sezon boyu defalarca Bodrum trafiğinin kaosa sürüklendiğini, durumun içinden çıkılmaz bir hal aldığını yazdık, resimledik. Sezon öncesi Bodrum yöneticileri trafikle ilgili uzmanların da katıldığı bir toplantı düzenledi ama maalesef değişen bir şey olmadı!

Eski Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Bodrum’da katıldığı bir toplantıda toplantıyla ilgili konuşmasını yapmadan önce bunalmış bir şekilde Bodrum trafiğini şikayet etti, mutlaka bir an önce bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.

45 derece sıcak altında günün her saatinde, kavşaklardaki trafik ışıklarında oluşan uzun kuyruklarda sürücüler isyan ediyor. Pek de haksız sayılmazlar!

Uzun bekleyişler hem milli servete zarar, hem de ciddi oranda havayı kirletiyor.

Peki çözüm ne?

Şöyle bir düşünelim; Bodrum’da trafik en çok nerede tıkanıyor?

Gümbet Elele Kavşağı, Devlet Hastanesi Kavşağı, Emin Anter Bulvarı ve Emniyet Kavşağı! Dikkat edin bu noktalarda trafik en çok kırmızı ışıkta uzun bekleyişlerden dolayı tıkanıyor.

Ölçtüm, tam 90 saniye kırmızı ışık yanarken, yeşil ışık sadece 19 saniye yanıyor. Daha araçlar hareket edemeden ışık hemen yeşilden kırmızıya dönüyor. Arkadan da bir çok araç geldiği için kuyruklar uzadıkça uzuyor. Bodrum’un makus talihi su tankerleri, tur otobüsleri derken trafik iyice sıkışıyor, trafik magandalarını da ekleyince adeta arap saçına dönüyor! Kabus gibi!

Halbuki ana artere 90 saniye kırmızı ışık yanarken, yan yollarda yeşil ışık tıpkı ana artere olduğu gibi 19 saniye yanıyor ve çoğu zaman yan yollarda yeşil ışıkta araç bile geçmiyor!

Bodrum trafiğinin en önemli çözüm yolu, ana arterlerdeki kırmızı ışık yanış süresini biraz azaltmak, buna paralel yeşil ışık yanış süresini 35 saniyeye çıkarmak! Bakın bu yöntemi Konacık ışıklarında görebilirsiniz. Dikkat edin Konacık-Ortakent yolu her zaman akıcıdır. Işıklarda uzun kuyruklar oluşmaz, trafik sıkışmaz.

Bu kadar basit bir çözüm yolu neden uygulanmaz anlaşılır gibi değil.

Bir diğer çözüm ise, yukarıda bahsedilen kavşaklarda trafiğin en yoğun olduğu saatlerde trafik polisi görevlendirmek olabilir. Yan yollarda yeşil ışık yanmasına rağmen hemen hiç trafik olmazken, trafiğin olmadığı bir yan yol ışığını ana arter bekledikçe bekliyor, uzun uzun kuyruklar oluşuyor. Halbuki yoğun saatlerde görevlendirilecek trafik polisleri, tüm büyük şehirlerde olduğu gibi trafiğin akmasını sağlar.

Bodrum trafiğini artık yaz kış çekmeye başladık. Ben buradan Bodrum’u yöneten değerli yöneticilere sesleniyorum! Şimdiden çalışmaya başlayalım ve büyük gibi gözüken, aslında çok küçük olan şu trafik sorununu şimdiden çözelim. İnanın Bodrum’a çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.


İLK YORUMU SİZ YAPIN...