BODRUM İÇİN ÖNCE BİRLİK!

| 19.11.2008 16:34
2432 0

Uzun süredir yazmıyorum. Bodrum’da ciddi bir hareketlilik var. Bu hareketlilik ekonomide değil, turizmde değil. Bodrum’un kendisinde. Hani gün içinde kayda değer hiçbir şey yapmazsınız ama gününüz çok yoğun geçer, akşam olunca da ‘ya zaman ne çabuk geçti, baksan yaptığım hiçbir şey yok’ dersiniz ya, onu gibi bir yoğunluk işte.

Bodrum’da kayda değer hiçbir şey yapılmadığı halde zaman hızla akıp gidiyor. Her şey çok yoğunmuş gibi gözükse de birkaç iyi şey dışında yapılan hemen hemen hiçbir şey yok. Boşa geçen zaman Bodrum’un kaybı oluyor.

Yıllardır çözülemeyen sorunlar, bir hevesle ortaya atılan ama arkası gelmeyen fikirler, gittikçe etkinliğini kaybeden sivil toplum örgütleri, yıllardır yaşanan siyasi kavgalar, her zaman Bodrum’un ipini kendi elinde tutmak isteyen ve bu ilçeye en büyük zarar veren tiplerin doymak bilmez arsızlığı derken Bodrum her geçen kaybediyor ve yapılanlar Bodrum’a aslında büyük zarar veriyor.

Son olarak artık gittikçe heyecanını kaybeden ve her geçen yıl katılımın daha da az olduğu Turizm koordinasyon toplantıları. Bu toplantılarda her yıl aynı şeyler söylenir, her yıl söz alan konuklar Bodrum’da ki hep aynı sorunları dile getirirler.

Bu toplantılar aslında bir anlamda kurumların faaliyet raporu gibidir ama bu raporu sunan kurumlar yaptıkları işi öyle bir anlatır ki zannedersiniz Bodrum’da her şey yolunda!

Artık gittikçe sıradan hale gelen bu toplantılarda en dikkat çekici bölüm Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan’ın konuşması oldu. Kalkan sorunları dile getirmekten çok her zaman olduğu gibi Bodrum’un geleceği ve sorunların çözümü için önce işbirliği yapılması gerektiğinin altını çizdi. Yıllardan beri dile getirdiğimiz çözüm de aslında bu. Bodrum’un önce işbirliğine ihtiyacı var.

Geniş kapsamlı, herkesin katılıp rahatlıkla görüşünü bildirebileceği, artık herkes tarafından ezbere bilinen Bodrum sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerinin tartışabileceği, kurum ve kuruluşların elbirliği yapıp, çözümleri birlikte ele alacağı toplantılara ihtiyacı var Bodrum’un.

Bunun dışında artık bu saatten sonra sorunlarla ilgili yapılacak her toplantı sadece zaman kaybıdır. Artık Bodrum’un sorun dinlemeye değil, çözüm duymaya ihtiyacı var. Ve gerçekten Bodrum Kaymakamı Sayın Abdullah Kalkan’ın söyledikleri çok ama çok ciddiye alınmalı.

Zaman kaybetmeye değil, gelişmeye ihtiyacımız var! Haydi artık Bodrum için bir şeyler yapalım.


İLK YORUMU SİZ YAPIN...