BODRUM?DA YANGINLAR VE KURU OTLAR!

| 27.07.2009 10:53
2334 0

Geçtiğimiz günlerde sevgili Murat Ağabey’le (Şeremetli) sohbet ediyorum. Dertli mi, dertli… Diyor ki; “Yahu Alp, o kadar yazıyor çiziyoruz, düzelen bir şey yok… Düzelmediği gibi yeterince katkı da yok!... Moralim bozuluyor

Bu sözler üzerinden 1-2 gün geçmeden mesleğimizin duayenlerinden Savaş Ay (Savaş Abim) BHM’den 2 yazımı, sitemizi överek köşesine taşıdı. Dün de Türkiye’nin en ünlü yazarlarından Bekir Coşkun, ustam dediği başyazarımız Can Pulak’ın BHM’de yazdığı köşe yazısını kendi sütunlarına taşıdı. Murat Abi’nin geçtiğimiz yılbaşında Claudia Roth’a verdiği ders, tüm dünya tarafından hala konuşuluyor.

Tüm bunlar bizlerin gurur kaynağı oluyor, çalışmalarımıza güç ve şevk veriyor. 1 kişi bile okusa yazmaya, eleştirmeye, doğruları övmeye devam…

Defalarca yazmamıza rağmen hiçbir şeyin değişmediği başka bir konu da kuru otlar!

Hepimiz mangalı severiz. Mangalı nasıl tutuştururuz? Çalı çırpı ve kuru otlarla değil mi?

Kağıt ve kuru otlar, ateşin hemen parlamasına, dolayısıyla mangal kömürünün hemen yanmasına yol açar!

Gelin Bodrum’u ele alalım!

Bugün yarımadanın her yerinde hemen her gün, hem de birden fazla kereler yangınlar çıkıyor. Açın itfaiyeye sorun, cevapların %90’ı aynı! Yangın kuru otların tutuşmasıyla çıktı!

Yıllardır diyoruz ki bu kuru otlar adeta yangın bombası gibi! Sezon önü hazırlıkların en önemli, hatta 1. önceliği kuru otların temizlenmesi olmalıdır. Aksi takdirde sezonda yangınlar çok canımızı yakacak!

Ve maalesef her sene dediğimiz çıkıyor!

Buna rağmen nedense, ne belediyeler ne de bu işin sorumluları kuru otları ısrarla, inatla temizlemiyor, temizleyemiyor. Yol kenarlarında göstermelik yapılan birkaç temizlik, hepsi o!

Yahu çok mu zor Allah aşkınıza! Benim gördüğümü sizin görememeniz mümkün mü? Hadi görmüyorsunuz, hiç mi bu yazıları okumuyorsunuz? Yılda kuru otları kaç defa yazıp, haber yapıyoruz bilmiyor musunuz?

Bakın geçtiğimiz hafta Bodrum’u cehenneme çeviren çöplük yangınına? Alevlerin bu kadar büyümesinin en büyük sebebi kuru otlar!

Çıkın Bodrum Yarımadası’nı bir turlayın, her taraf sapsarı, 1-2 metre boyunda kuru otlarla kaplı! Bir maganda içtiği sigarasını attığında anında tutuşuyor. Sonra söndürmek için göbeğimiz çatlıyor! Olan güzelim doğamıza, havamıza oluyor. Her sene sıcaklıklar rekor kırıyor, nefes almamız zorlaşıyor! Doğayı dengeleyen ağaç, bitki örtüsü yandıkça cehennemi yaşayacağımız günler çok yakın!

İnanın sezon başında kuru otlar temizlense, Bodrum’da çıkan yangınların %75’i çıkmayacak. İsteyen benle iddiaya girsin! Mesleğimi ortaya koyuyorum! Gelin seneye deneyelim! Eğer dediğim çıkmazsa sezon sonu kalemimi bırakacağım!

Ben kalemimi de bırakmaya hazırım, yeter ki duyun artık bu sesi!İLK YORUMU SİZ YAPIN...