BODRUM?DA TOPLU TAŞIMA!!!

| 03.01.2010 12:19
3078 0

Toplu taşıma konusunda Türkiye’nin, belki de dünyanın en şanssız yöresinde yaşıyoruz. Hemen her fırsatta Bodrum trafiğini eleştiren ben, bu sefer bu trafiğe neyin yol açtığını araştırdım.

Net olarak söyleyeyim; Bodrum’da bu kadar çok trafik, dolayısıyla araba olmasının en büyük suçlusu Bodrum’un dolmuşları ve taksileri!

Ancak İstanbul ve Ankara’da ki gibi taksi ve dolmuş bolluğundan değil, tam tersine tuhaf işleyişlerinden dolayı!

Her şeyden önce taksi ve dolmuş Bodrum’da inanılmaz pahalı!

Mesela Gündoğan’da yaşıyorsunuz ve her gün eşinizle birlikte Bodrum’a işe gidiyorsunuz. Arabanız yoksa tek şansınız minibüs. Gündoğan Bodrum arası kişi başı 3,5 lira. İki kişi 7 lira, Bir günde 2 kişinin sadece işe gidiş parası günlük 14 lira… Neredeyse 1 kilo kıyma parası! Üstelik Bodrum genelinde tarifeler hemen hemen aynı!

Sadece işe gidiş geliş yol parası aylık 350-400 lira. Nerede kira, ev ihtiyaçları, üst baş, eğlence! İki kişi ayda toplam 2 bin lira kazanıyorsa neredeyse %25’i yol parasına gidiyor.

Ayrıca bir diğer tuhaflık minibüslerin güzergahları. Mesela Bitez Kavşağı, Konacık yolu üzerindesiniz. Hemen önünüzden Konacık minibüsü geçti ve siz yakalayamadınız. Ancak arkasından Turgutreis, Yalıkavak, Bitez, Ortakent, Akyarlar vs. minibüsleri arka arkaya geliyor. Hemen heveslenmeyin, çünkü hiçbiri durmuyor. Siz 15 saniye önce kaçırdığınız Konacık minibüsünün diğer seferini beklemek zorundasınız. Önünüzden vızır vızır minibüs geçse de en az 15 dakika beklemek zorundasınız! Bir de yağmur yağıyorsa vay halinize!

Taksileri hiç anlatmıyorum bile zira en yakın mesafeye neredeyse küçük bir servet ödemek zorunda kalıyorsunuz.

İşte Bodrum’da toplu taşıma bu kadar pahalı ve bu kadar tuhaf olunca herkes araba alıyor ve trafik gün geçtikçe arap saçına dönüyor.

Peki bu işin bir çözümü yok mu Allah aşkınıza! Neden kimse halkı düşünmez?

İşin tuhafı minibüsçüye de taksiciye de sorduğunuzda onlar da bu durumdan memnun değil, üstelik para kazanamadıklarını söylüyorlar. E peki çözüm ne?

Bodrum Şöförler Odası acaba bugüne kadar korsan taşımacılığa harcadığı enerjiyi bu sorunun çözümüne harcasa acaba bir mesafe alınır mıydı? Acaba halkın da biraz ne çektiğine neden kafa patlatmadılar bu zamana kadar? Üstelik hem halk hem şöförler bu durumdan memnun değilken?

Bir tuhaflık var ama, daha da tuhafı bu duruma kafa patlatan da pek yok gibi!


İLK YORUMU SİZ YAPIN...