BODRUM BELEDİYESİ BAŞARILI MI?

| 01.08.2014 16:26
2176 0

30 Mart Yerel seçimlerinin üzerinden 4 ay geçti. Mehmet Kocadon’un ve CHP’nin büyük farkla kazandığı seçimler sonrasında Muğla’nın büyükşehir statüsüne geçmesiyle Bodrum’da ki tüm belde belediyeleri kapandı ve sadece Bodrum Belediyesi tüm yarımadaya hizmet vermeye başladı.

 

Ancak Bodrum Belediyesi’nin en önemli sorunu çok büyük bir alana yayılmış Bodrum Yarımadası’nın her noktasına hizmet götürmek için tek kalması değil, yetkilerinin de büyük bölümünün Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesiydi.

 

Kanalizasyondan, itfaiyeye, içme suyundan imar planlarına kadar ilçenin tüm yetkileri Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin elinde.

 

Üstelik daha Muğla Büyükşehir Belediyesi bile ne yapacağını tam olarak bilemiyor. Başlarında sadece Bodrum değil Fethiye’den Marmaris’e Datça’dan Yatağan’a, Dalaman’a kadar aynı yasa yüzünden hizmet götürmek zorunda olduğu ilçeler var.

 

30 Mart seçimlerinin daha dumanı üstündeyken başlayan turizm sezonu zaten Bodrum Belediyesi’nin çok yoğun, hatta 24 saat çalışmasına neden oldu. Zira mahalle olan Bitez, Turgutreis, Yalıkavak, Göltürkbükü ve diğer beldelerin tüm sezon hazırlıkları Bodrum Belediyesi tarafından yapıldı.

 

Daha yetki planlamaları bile tam olarak yapılmadı. Buna rağmen Bodrum Belediyesi kısa süre içinde çok iyi organize olup Bodrum’u yaz sezonuna hazırladı.

 

Tüm bunlar olurken aksaklıklar olmadı mı? Belki de çok oldu ama bu kadar kısa süre ve belirsizliğin içinde Bodrum Belediyesi bence geçiş sürecini çok iyi yönetiyor.

 

Kapanan belediyelerdeki personelin görev tanımlamalarının büyük çoğunluğu yapıldı. Bu belediyelerin belde binaları, konumları dolayısıyla planlandı ve bazı müdürlüklere çevrildi. Mahalle olan beldelerde yaşayan vatandaşlar, belediye hizmetlerinden sanki belediyeler kapanmamış gibi yararlandılar, yararlanmaya devam ediyorlar.

 

Bu kadar karmaşa ve bilinmeyen içinde meydana gelen aksaklıklar ise beklenenden çok çok düşük kaldı.

 

Tüm bunları göz önüne alarak Bodrum Belediyesi’nin geçiş sürecini iyi yönettiğini ve başarılı çalışmalar yaptığını söyleyebiliriz ancak;

 

Asıl işin yaz sezonu bittikten sonra Bodrum’un devasa sorunlarının çözümü için yapılacak çalışmalar bu düşüncelerimi daha da netleştirecek, bunu da belirtmekte fayda var.İLK YORUMU SİZ YAPIN...