BODRUM?A YETECEK Mİ?

| 22.08.2011 12:07
2062 0

1999 yılında alınan kararla 11 belediye olan Bodrum Yarımadası’nda o günden bugüne tartışmalar hiç bitmiyor! Yıllardır Bodrum’da yaşayan da 2 günlük tatile gelen de hep aynı konuyu tartışıyor; 11 Belediye Bodrum’a fazla mı?

Bana göre duruma göre değişir. Ama en göze çarpan şu;

11 belediyenin sınırları çok iç içe. Arabayla 18 kilometrelik bir yolda ilerlerken tam 6 belediye sınırından geçiyorsunuz! Böyle olunca çalışan belediyenin yolları, yol kenarları, düzeni pırıl pırılken, çalışmayan belediyenin her şeyi göze çarpıyor. E tatile gelende “Ben Bodrum’a geldim” diye düşündüğü hatta o yolda 6 ayrı belediyenin olduğunu bilmediği için kafası karışıyor, gördüğünü anlamıyor.

Bunun gibi onlarca örnek verebilirim ancak Bodrum’un da çok büyük bir alana yayılı olduğunu da unutmayalım. Bu kadar büyük bir yeri yönetmek için yerel yönetimlere ihtiyaç var hiç kuşkusuz.

İşte bu yüzden hemen herkesin birleştiği ortak konu Bodrum’a toplamda 5 belediyenin yeteceği şeklinde.

Ancak önümüzdeki seçimlerde Bodrum muhtemelen ne 11 belediye olacak ne de 5! Zira Muğla Büyükşehir olursa yasaya göre tüm ilçeler tek belediye olacak ve belde belediyeleri olmayacak. İşte o zaman Bodrum Yarımadası’nda sadece tek belediye; Bodrum Belediyesi olacak. Bir ihtimal Turgutreis’in ilçe olması! O zaman 2 belediyeye sahip olacağız. Diğer tüm belde belediyeleri kapanacak ve yerine müdürlükler olacak.

Peki tek belediye Bodrum Yarımadası’na yetecek mi? Mumcular’dan Akyarlar’a şöyle bir gözünüzün önüne getirin; Mazı’dan çıkıp Turgutreis’e kadar Yarımadayı dolaşın kaç saatiniz gider? Ben denedim tam 3,5 saat sürdü! Onlarca köy, belde, mahalle, sayfiye yerleri vs. Saymakla bitmez!

İşte bana göre o zaman Bodrum’da büyük bir kaos çıkar. Tek belediye ne kadar güçlü olursa olsun bu kadar büyük bir alana nasıl yetişir?

O yüzden bence tek çözüm Bodrum Yarımadası’nı ayrı bir statüde kabul etmek. Bunun içinde bakanlar kurulu kararı gerekiyor. O yüzden şimdiden bu konuyu enine boyuna tartışmaya başlamalı ve 2014’de yapılacak olası bir yanlışın önüne geçilmeli.İLK YORUMU SİZ YAPIN...