BİZBİRİZ GRUBU?NUN CEVAPLARI

| 10.05.2013 10:23
1702 0
Değerli okurlarım,

3 Mayıs 2013 Cuma tarihli yazımda Bodrum Ticaret Odası yönetimine talip Vizyon Hareketi ve Mahmut Kocadon önderliğindeki Bizbiriz gruplarına bazı sorular yöneltmiş ve gelecek cevapları aynen köşemden ileteceğimi belirtmiştim.

Bugüne kadar (10 Mayıs 2013) bu soruları Mahmut Kocadon önderliğindeki Bizbiriz Grubu cevapladı. Vizyon Hareketi’nden ise herhangi bir cevap gelmedi.

Sorular ve bizzat Mahmut Kocadon tarafından verilen yanıtlar şöyle;

1-) Bodrum’da işyeri fazlalığı büyük bir sıkıntıyken siz 8 yıldır bu konuda neler yaptınız? Oda olarak fazla işyeri açmayı engelleme hakkınız var mı? Varsa bu yaptırımı bugüne kadar kaç kere uyguladınız?

Türkiye’de bulunan 365 odanın hiçbirinin işyerlerini sınırlama yetkisi kanunen yok. Daha da net olarak ifade etmek gerekirse Ticaret Odaları’nın imar planı yapma, işyerleri planlama yetkisi yok. 7 yıl önce Bodrum Yarımadası ile ilgili bir işyeri envanteri çıkardık. Bu envanterde de görüldüğü gibi Bodrum’da işyeri fazlalığı büyük problem. Ticaret Odalarının işyerlerinin açılmasını engelleyecek bir yaptırımı hukuken yok. Ancak biz Bodrum Ticaret Odası olarak yapmış olduğumuz işyeri envanterini tüm belediyelere, özel ve kamu kurumlarına tavsiyelerimizle birlikte gönderdik, tüm Türkiye’yle paylaştık. Bu yönde birçok çalışma, yazı ve açıklamalarımız oldu. Ancak maalesef tüm bu çalışmalarımıza rağmen tavsiyelerimize pek kulak asılmadığı için bugün işyerleri çok fazla. Belediyeler, valilik bakanlık tavsiyelerimize uymadı, durum ortada.

2-) Bodrum’a gelen büyük yatırımlarla ilgili düşünceniz ne? Bu yatırımlara karşı Bodrum esnafını korumak için neler yaptınız? Bu yatırımları ve küresel sermayeyi bu denli artmadan dengede tutmak için bir girişiminiz oldu mu?

Hangi yetkiyle büyük sermayeye engel olabilirsiniz? Dünyanın en büyük otel zincirleri, markaları geliyor nasıl engelleyeceğiz? Engel olmak için kanuni bir yaptırımınız var mı? Hiçbir odanın böyle bir yetkisi yok. Ancak biz Bodrum Ticaret Odası olarak işletmelerimizi koruyacak ve geliştirecek bir dizi önlemler aldık. KOSGEB, Güney Ege Kalkınma Ajansı destekleri dışında bir çok bankayla anlaşarak işletmelerimizin çok düşük faizlerle kredi anlaşmaları yapmalarını sağladık. Ayrıca Bodrum’da yaşayanların, Bodrum’da iş yapanların Bodrumlular’dan alışveriş yapmalarını özendirmek için bir çok çalışmalarımız oldu. Kampanyalar düzenledik, binlerce afiş bastırdık, demeçler verdik , tavsiyelerde bulunduk. Bodrumlu işletmelerimiz bu çalışmalarımızın semeresini gördü. Bir çok işletme büyük sermayeyle başedebilmek için yatırımlar yaptı, tanıtımlar düzenledi. Ticaret Odası olarak her zaman Bodrumlu işletmelerimizin yanında olduk.

3-) Bodrum Turizmini 3 aydan kurtarıp yıl geneline yaymak için ne gibi çalışmalar yaptınız?

Bugün kış aylarında Bodrum’da düzenlenen tüm etkinliklere bakın, Bodrum Ticaret Odası’nın katkılarını göreceksiniz. Şenliklerden, kültür festivallerine, spor organizasyonlarından, fuarlara kadar Bodrum’un kışında canlı geçmesi için büyük katkılarımız oldu. Yunan Adalarıyla ticaret ve ilişkiler, Yunan Vize Ofisi’nin açılması dışında Bodrum Deniz Müzesi, yelken yarışları, genç milli takımlarımızın kamp ve maçları, golf ve tenis turnuvaları gibi kışın yapılan bir çok etkinliği her anlamda destekledik. Kış turizmini özendirmek için bir çok etkinliğin kış ve bahar aylarında yapılmasına destek verdik.

4-) Bodrum’da son yıllarda onbinlere ulaşan icra dosyalarıyla ilgili görüşünüz nedir? Bodrum ticaret hayatı bu duruma gelmeden bir müdahaleniz oldu mu, olabilir miydi?

Bodrum’da işyeri fazlalığı bu durumu da doğurmuştur. İşyeri fazlalığı ayrıca kontrolsüz göçü de beraberinde getirmiştir. Ayrıca son yıllarda global anlamda yaşanan kriz Türkiye’yi de çok ciddi şekilde etkilemiştir. Maalesef icra dosyalarının rekor düzeyde artması sadece Bodrum’un değil tüm Türkiye’nin ortak sorunudur.

5-) 8 yıllık yönetiminizde oda yönetimine siyaset müdahil oldu mu?

Oda yönetimimize siyasetin “S”si girmemiştir. Vizyon Hareketi’nin kendisi siyasetin tam da içindedir. Tüm siyasi ilçe yöneticileri kokteyl ve toplantılarında hep kolkoladır. Bazı ilçe başkanları bizzat Vizyon Hareketini yönlendirmektedir. Tüm bunlar çok açık ortadayken; “oda yönetimine siyaset bulaştırmayacağız” söylemi ne kadar gerçekçidir? Vizyon hareketindeki arkadaşlar bu harekete kesinlikle siyaset bulaşmamıştır diyebilirler mi?

6-) Özellikle 12 Mayıs’ta yapılacak seçim öncesi yönetiminiz tarafından bazı üyelere şantaj yapıldığı ve tehditler edildiği iddia ediliyor? Bu duruma ne diyeceksiniz?

Külliyen yalan… En küçük bir şantaj ya da tehdit iddiasını kanıtlasınlar, Mahmut Kocadon olarak hemen seçimlerden çekileceğim. 

Buradan Vizyon Hareketine seslenmek istiyorum; Bu kadar yapılmış işi yapılmamış gibi göstererek bizleri karalamakla seçim kazanılmaz. Kendilerinden bugüne kadar Bodrum Ticaret hayatının geleceğiyle ilgili tek bir proje duymadık. Neler yapacaklarını anlatsınlar, dinleyelim. Sadece karalamakla bu iş olmaz. Bizim tüm arkadaşlarımız gelecek projelerini anlatıyor. Bize oy verecek temsilcilerimiz bunları duymak istiyor. Ticaret ciddi bir iştir. Biz ticaretini, işini ciddi yapanlarla yola çıktık. Tüm adaylarımız işlerinde son derece başarılı iş insanları. Eş, dost, ahbap çavuş ilişkileriyle Bodrum ticaretini riske atamayız.


İLK YORUMU SİZ YAPIN...