BİTEZ BELEDİYE SEÇİMLERİ

| 17.12.2008 14:58
5935 0

Belediye seçimleri yaklaştıkça adaylar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Bitez beldesinde de partiler, adaylar arasından belediye başkan adayları üzerinde karar vermek üzereler.

Daha önceki seçimlerde Belediye Başkanlığını Remzi Güngör ile kazanan ANAP’ın, Remzi Güngör’ün görevden alınması üzerine, Belediye Başkanlığına seçilen meclis üyesi Halil İbrahim Filis ile seçimlere gireceği konuşuluyor. Halil İbrahim Filis düzgün, dürüst, temiz bir kişiliğe sahip ancak Belediye Başkanı olarak ne kadar yeterli ve başarılı olduğu tartışılıyor.

ANAP grubu, eski Belediye Başkanı Remzi Güngör ve Can Çelikyürek, Levent Özgüçlü gibi birçok Belediye Meclis üyesinin desteklediği Halil İbrahim Filis’in, emanetçi başkan görünümü ile ne kadar şanslı olacağını merak ediyoruz. Anavatan Partisi’nin ülke genelinde taraftarının pek kalmadığı da göz önüne alındığında ANAP grubunda Halil İbrahim Filis’in yerine başka bir adayın getirilmesi halinde şansının daha da az, hatta imkansız olacağı düşüncesindeyiz.

AKP tüm Bodrum Yarımadası’nda olduğu gibi Bitez’de de henüz aday konusunda suskunluğunu bozmuş değil. Ancak beldede yaşayan vatandaşların yaşam ve düşünce tarzları nedeniyle AKP’nin hangi adayla çıkacağı çok önem arz etmiyor. İktidar partisi olmasına rağmen Bitez’de Belediye Başkanlığını kazanması çok uzak bir ihtimal hatta imkansız gibi görünüyor.

CHP Bitez’de aday bolluğunu en çok yaşayan parti. Hemen her gün yeni isimler ortaya atılıyor. Bu güne kadar Nuran Yüksel, Miyase Karlıova, İbrahim Çömez, Arif Özfen, Sabahattin Efe gibi isimlerin aday adaylığı söz konusu. Ancak bu isimler arasından Nuran Yüksel’in ismi ön plana çıkıyor. Emekli öğretmen olan Nuran Yüksel CHP’li bir aileden geliyor. Daha önce Bodrum Belediyesi meclis üyeliği yapması ve Bodrum Belediyesi’nde Halkla ilişkiler konusunda çalışmaları nedeniyle belediyeciliğe yabancı bir isim değil. Daha önce sivil toplum kuruluşlarında aktif çalışmaları nedeniyle dernek faaliyetlerini de bilen bir politikacı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği geçmiş dönem başkanlığı görevinde de bulunmuştu. CHP ilçe teşkilatından ve parti tabanından büyük destek gören Nuran Yüksel’in CHP Bitez Belediye Başkan adayı olması çok yüksek bir ihtimal. Zaten Nuran Yüksel’de yaklaşık 2 aydır seçim çalışmalarına başlamış ve epeyce yol kat etmiş durumda. CHP, Nuran Yüksel ile Bitez Belediye Başkanlığı’nın en büyük adayı gibi görünüyor.

Aday olmak için 01 Aralık 2008 tarihinde kamu görevinden istifa eden  Dr.Fatih Ayden’in  MHP’den Bitez  Belediye Başkan adayı olması kesinleşti. Dr. Fatih Ayden Başhekimliği döneminde Devlet Hastanesindeki tüm birimlerin nerdeyse tamamının yapılmasını sağlayan başarılı bir bürokrat. Gerek Bodrum’da gerekse Bitez’de sevilen bir kişi. Çağdaş ve medeni bir yaşam tarzını benimsemiş, Atatürkçü, milliyetçi, aydın, vizyon sahibi ve toplumun her kesimini kucaklayabilecek bir isim. Ayrıca AKP tarafından 7 kez görevinden alınmasına rağmen her defasında mahkeme yolu ile haklılığını ispat ederek görevine geri gelmesi de mücadeleci bir kişiliğe sahip olduğunu gösteriyor. Görünen o ki MHP adayı Dr.Fatih Ayden diğer güçlü Bitez Belediye Başkan adayı olacak.

Bitez Genelinde 5000’e yakın oy kullanılacağı ve bu oyların %75’ine yakınının köyün dışında oturduğu ve yerel seçimlerde adayların önem kazandığı göz önüne alındığında Bitez Belediye Başkanlık seçimlerinin CHP adayı Nuran Yüksel ile MHP adayı Dr.Fatih Ayden arasında geçeceğini tahmin edebiliriz.

Elbette seçimlerle ilgili daha çok gelişme hiç kuşkusuz olacaktır. Bu gelişmeler doğrultusunda anlaşılan biz daha çok görüş açıklayacağız.


İLK YORUMU SİZ YAPIN...