BİRİLERİNİN BİR ŞEY YAPMASI LAZIM!

| 30.04.2012 10:57
2014 0
Özlemle beklenen yaz geldi sayılır. Ama daha bugünden Bodrum trafiği çıldırtmaya başladı. Yıllardır yazıp duruyoruz, kimsenin taktığı yok! Bodrum trafiği kelimenin tam anlamıyla iflas etmiştir.

Hele bu yıl özellikle şehir merkezindeki yolun tek şeride düşürülmesiyle yazın en yoğun zamanlarında Bodrum çok daha büyük çileler çekecektir.

Bodrum İlçe Trafik Komisyonunun çok acil Bodrum trafiği ile ilgili toplanması ve radikal kararlar alması gerekiyor. Daha yoğun sezona 1,5 ay varken şimdiden büyük çileye dönüşen trafik için mutlaka ama mutlaka önlemler alınması gerekli.

En önemli sorun trafik ışıklarının düzensizliği! Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a bu konuyla ilgili soru sordum, O da ışıkların fotoselli sistemle çalışabileceğini, yoğunluğa göre otomatik olarak ayarlama yapabileceğini söyledi. Bu uygulamaya hemen başlanmalı. Zira trafiğin en büyük sorunlarından belki de birincisi ana arterde ışıklar yüzünden trafiğin akmaması.

Bunun dışında yoğun saatlerde mutlaka kavşaklarda trafiği trafik polisi düzenlemeli. Garaj kavşağını düşünün. Lise kavşağından gelen trafik, Artemis Caddesi’nde kilometrelerce kırmızı ışığı bekleyen araçlar, Cezaevi yönünden gelen otobüs, minibüs ve arabalar. O kavşak tam bir cinnet noktası! Mutlaka bu kavşakta önlem alınmalı ve mutlaka bu kavşağı trafik polisi düzenlemeli.

Yokuşbaşı’ndan Ortakent Kavşağı’na kadar trafik ışıkları çok fazla ve gereksiz. Yalı Kavşağı’nda kırmızı ışık çok uzun yanıyor. Hem Bodrum’a geliş ama özellikle Bodrum’da çıkış çok etkileniyor. Bu kavşaktan hemen sonra yer alan trafik ışığıyla koordinasyonsuz çalışıyor. Ne olursa olsun trafik ışıklarında ayarlama yapılmalı ve gereksiz ışıklar devre dışı bırakılmalı.

Minibüsler mutlaka ama mutlaka duraklarda durmalı. Durak harici durmaları kesinlikle yasaklanmalı. Zira müşteri almak için çok yavaş giden minibüs sağ şeridi tamamen tıkıyor ve bu yüzden bu trafik olduğu gibi sol şeride taşınıyor. Dolayısıyla yavaş gidende solda olduğu için trafik içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Bu ve bunun gibi onlarca önlemi almak zor değil. Yeter ki bu kararları alacak cesaret olsun. Yoksa inanın bu yaz trafik yüzünden çok kavgalar çıkacak, çok canlar yanacak! Benden söylemesi!


İLK YORUMU SİZ YAPIN...