ARTIK KÜÇÜK İSTANBUL FALAN DEĞİLİZ, BİLDİĞİNİZ İSTANBUL?UZ!

| 30.06.2012 13:18
1930 0
20-25 yıl önce Bodrum, büyükşehirlerin karmaşasından kaçmak isteyenlerin bir numaralı tercihiydi. Ben ve ailem dahil bir çok kişi doğup büyüdüğümüz şehirleri bırakıp Bodrum’a yerleştik ve Bodrumlu olduk. Bu güzel şehri o kadar çok sevip sahiplendik ki, ailemizden sonra en önemli değerimiz oldu bir anda.

Mesela ben Karşıyakalı’yım. 20 yıl önce bırakın Karşıyaka’dan ayrılmayı hemen karşıdaki Alsancak ya da Güzelyalı’da okul dışında tek bir gece geçirmeye bile tahammül edemezdim. Resmen aşık olduğum Karşıyakam’ı (ki hala öyleyim) bırakıp Bodrum’a geldim.

Şimdi inanın 2 gün Karşıyaka’da kalamıyorum zira Bodrum’u çok özlüyorum.

Bodrum’un büyüsüne kapılan binlerce kişi tıpkı benim gibi bu çok özel yeri seçti. Yıllar içinde gittiğimiz her yerde Bodrum’u anlata anlata bitiremedik ve Bodrum bir anda bana göre Türkiye’nin 4. Büyük şehri oldu! Biz zamanında Bodrum’a geldiğimizde buranın güzelliğinin, sakinliğinin büyüsüne kapılıp buraya geldik. Sahiplendiğimiz şehri korumak adına bu şehre bir şeyler vermeye çalıştık ve daha da ileriye gitmesini istedik.

Peki şimdi kendi kendime soruyorum; Acaba Bodrum’un bugün geldiği nokta benim istediğim gelişmişlik mi?

Kendi adıma cevabımı vereyim; kesinlikle hayır!

En basit örnek trafik! Ne farkı var Allah aşkınıza şu anda Bodrum trafiğinin İstanbul’dan!

Bunun dışında ardı ardına açılan devasa marketler, alışveriş merkezleri, teknoloji mağazaları!

15 yıl önce Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi Bodrum’da açıldığında adeta kıyamet kopmuştu. Uzun yıllar Oasis, beklediği canlılığı bulamadı. Ancak halen yöneticisi olan Mazhar Vardar, adeta Oasis’e sihirli bir değnekle dokundu ve bugün Oasis, Bodrum’un en önemli yaşam merkezi oldu.

Ancak burada amacım çok farklı bir konuya dikkat çekmek! Oasis tüm bunları yaparken ısrarla “Ben Bodrumlu’yum” dedi. Tüm yatırımlarını bu yönde yaptı ve Bodrum’un 12 ay yaşayan en önemli merkezi oldu. Oasis 15 yıldır Bodrum’a bir çok şey verdi. Bodrumlu işletmelere destek oldu, istihdamı, ihtiyaçlarını Bodrum’dan sağladı. Yaptığı etkinlikler dışında Bodrum aşığı yöneticisi Mazhar Vardar’ın şahsi olarak Bodrum’a kattıklarını bilseniz, şaşırıp kalırsınız.

Peki diğerleri Bodrum’a ne verecek? Bodrumlu olabilecekler mi? Bodrum kendilerini ne kadar sahiplenecek?

Ben bu işletmelerin Bodrum’a gelecek için geldiklerini düşünüyorum. Zira çok yakın bir zamanda Bodrum belki İzmir’i bile sollayacak bir potansiyele sahip olacak. Bu söylediğimi sadece Bodrum Yarımadası sınırları içinde düşünmeyin. Bodrum artık Milas’a kadar olan sınıra kadar genişledi. Resmi olarak Milas sınırları içinde olan Güllük, Ören gibi tatil beldelerinde yer alan bir çok otel, kendilerini Bodrum olarak satıyor. Boğaziçi Köyü’nde yaşanan inanılmaz nüfus artışı ve yatırımlar ortada.

Dolayısıyla Bodrum İzmir’de bile olmayan devasa marketleri, her geçen yıl pazarlama adına genişleyen sınırlarıyla artık bizim 20-25 yıl önce aşık olduğumuz Bodrum’dan çok uzakta.

Peki geleceği bu kadar yoğun olduğu için bu dev yatırımlara sahne olan Bodrum gelecekte halen sakinliğiyle tercih sebebi olacak mı?

Bu sorunun cevabı bile şu anda Bodrum’da! Çıkın trafiğe ne dediğimi anlayacaksınız!


İLK YORUMU SİZ YAPIN...