ANILAR VE BODRUM GERÇEĞİ

| 19.02.2009 15:32
2402 0

Bugün her nedense ofisten hiç çıkmadım. Benim bütün gün ofiste oturduğum nadir görülür. Sanırım yağmur beni de olumsuz etkiledi, sürekli bilgisayar başında çalıştım. Çalışırken istisnasız 9 saat aralıksız 80’li yılların şarkılarını dinledim.

9 saat boyunca çalan şarkıların büyük kısmında anılarım var! Özellikle 80’li yıllarda çalan her şarkıda hemen her anım kafamda canlandı. Anılarla birlikte rutin işleri yapmaya da çalıştım.

Açıkçası anılarla bugünü yaşamak gerçekten çok ilginçti. Düşünsenize 1985 yılından bir şarkı çalıyor. O zaman 13 yaşındayım. Ortaokuldaki ilk yıllarım. Çok hoşlandığım kız arkadaşıma mektup yazarken şu anda çalan şarkıyı dinliyordum. Hatta bu şarkının bazı sözlerinden kopya çektiğimi hatırlıyorum.

Mektubuma cevap alamadığımda çok üzülmüştüm. O hüzünlü anlarda en çok dinlediğim şarkı hemen birkaç dakika sonra çalmaz mı?

Bu ve bunun gibi onlarca anı tazelendi kafamda.

Sonra bugünü düşündüm, Bodrum’u düşündüm! 1985 yılında acaba Bodrum nasıldı dedim ve hemen arşivimde o yıllarda çekilmiş Bodrum resimlerini buldum.

Son derece bakir, şirin mi şirin bir tatil kasabası. Kendi değerlerine son derece bağlı, kendi kendine yaşayan, insanların mutlu olduğu bir Bodrum görüntüsü yansımış fotoğraflara.

Sonra o yıllarda Bodrum’un hangi sorunlarla uğraştığını, çözmek için neler yaptığını sordum o yıllarda Bodrum’u çok iyi bilenlere.

İnanın sorunlar bugün neyse o günde aynı! Hatta o yıllarda da bazı sorunların üstesinden gelmek için son adımlar atılıyor! Mesela su sorunu! Mesela yağmurda sokakların dereye dönmesi! Ama nedense sonu gelmiyor!

Yani bundan 20-25 yıl öncesinin Bodrum’un sorunları, neredeyse bugün de aynen geçerli! Bir kaçı dışında çok az yol alınabilmiş! Ama Bodrum 25 yılda çok ama çok büyümüş! O günün yeşili bugün maalesef beyaza bürünmüş! Ayrıca yapılan işler kesinlikle Bodrum’un büyümesiyle paralel değil çok ama çok geride kalmış!

Peki niye böyle” diye düşünmeden edemedim! Neden artık Bodrum’un sorunları anılarda kalmıyor? Neden bir belediye başkanı ihtiyarlığında torunlarına “Bodrum’un şu sorunu çok büyüktü ama bak bunlar benim zamanımda çözüldü” diyemiyor!

Aslında neden olduğunu iyi biliyoruz! İşin ilginci çözüm yollarını da çok iyi biliyoruz!

Artık Bodrum’un sorunlarının anılarda kalmasını istiyoruz! Bir daha hatırlanmamak üzere!

Seçime giden tüm başkanlara duyurulur…İLK YORUMU SİZ YAPIN...