Istihdam Seferberliği Bilgilendirme ve Değerlendirme" toplantısı

BHM 14.03.2017 09:11 0 Yorum 355 Okunma

Bodrum'da, "İstihdam Seferberliği Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı" düzenlendi.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Toplantı salonunda  Muğla Valisi  Amir Çiçek'in katılımıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına,  Muğla İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli,  Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz,  Bodrum Belediye Başkanı  Mehmet Kocadon,  Bodrum Ticaret Odası Başkanı  Mahmut Serdar Kocadon, muhtarlar, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, turizmciler, iş verenler ve vatandaşlar katıldı.

 

Muğla  Valisi Çiçek, burada yaptığı konuşmada, İstihdam Seferberliği Bilgilendirme ve Değerlendirme toplantılarını il genelinde yaptıklarını söyledi.

 

Devletin her zaman hem iş vereni hem işçisini hem de üretimini düşündüğünü belirten Çiçek, devletin milletiyle, vatanıyla ve ekonomisiyle güçlü olduğunu belirtti.

 

Çiçek, her üreticinin devlet için önemli olduğunu vurgulayarak, "İşini iyi yapan, ürününü iyi yapan ve  Bodrum'da 'Turizmde kötü gittik, battık, batacağız' diyen insanların bu söylemden uzak durup, batmamak için ne gerekiyorsa onu yapmaya kararlı olması gerekiyor." dedi.

 

İstihdam seferberliğinde iş verenin işçisini, işçinin de çalışma imkanı bulacağını hatırlatan Çiçek, şöyle konuştu: 

 

"Bu konuda bize destek olun. Bu işi Cumhurbaşkanımız başlattı, hükümetimiz, bakanlarımız, 'Bu işi devam ettirin.' dedi. Şu anda bütün ilçelerde tek tek görüşüyorum. 'Kaç işçi çalıştırırsan kardır' diyorum. Sizin bütçenize devletin katkısı olacak. 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında iş verenlerimiz ve işçilerimiz bu yasadan yararlansın istiyoruz. İş verenimiz bir işçi çalıştırıp eğer ona iş imkanı verir evine ekmek götürürse onun teşekkürü sizin kazancınızı bereketlendirir."

 

Çiçek, iş verenin belirli şartlarda işçi aldığı ve bu sayıyı arttırdığı takdirde, ödeyeceği asgari ücretin yarısını devletin ödeyeceğini, bundan hem iş verenin hem de işçinin olumlu yönde etkileneceğini kaydetti.

 

Bu uygulamayla iş verenin işçi maliyetinin yüzde 50 azalacağına işaret eden Çiçek, "Bu parayı biz işçi çalıştıranlara vereceğiz, çalıştırmayanlar alamıyor. Bu bir avantajdır. Bu avantajı değerlendirmemiz lazım. Bu yasayı uygulamak için tüm memurlarımız iş verenlerin emrindedir." diye konuştu.

 

Toplantıda,  Muğla İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli de istihdam seferberliği konusunda iş verenlerin yapması gerekenler konusunda teknik bilgiler verdi.

 

Toplantı, katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.İLK YORUMU SİZ YAPIN...