İddialar ne kadar doğru!

BHM 05.12.2015 12:06 0 Yorum 1604 Okunma

Bodrum'da beş yıldızlı bir otelin bahçesindeki mini hayvanat bahçesinde kötü koşullarda kafeslerde tutulduğu ileri sürülen çoğu hasta ve sakat 17 sokak köpeği, Bodrum Hayvan Hakları Derneği üyeleri ve bir grup hayvansever tarafından alınıp, Bodrum Belediyesi Hayvan Barınağı'na bırakıldı. Otel yetkililerinin satmak için ürettikleri çeşitli türlerdeki cins köpekleri ise kendilerinden kaçırdıklarını ileri süren dernek üyeleri, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Bodrum'un Torba Mahallesi'ndeki beş yıldızlı bir otelde cins köpek üretimi yapılıp, satıldığı ihbarı üzerine Bodrum Hayvan Hakları Derneği Üyesi Aylin Bingöl, geçen 1 Aralık'ta harekete geçti. Bir grup hayvanseverle birlikte otele giden Bingöl, bahçede kafesler içinde aralarında cavalier ve pomeranion gibi özel türlerde köpekler ile at, maymun ve kedi gibi çeşitli hayvanların olduğunu belirledi. Bingöl, sağlıksız koşullarda tutulduğunu belirttiği 30 kadar köpeği barınağa götürmek istedi. Ancak, otel yetkilileri buna karşı çıktı.

 

Yaşanan tartışmaların ardından Bingöl ve beraberindekiler fotoğraflarını çektikleri hayvanları alamadan otelden ayrıldı. Bingöl, iki gün sonra akşam saatlerinde beraberindeki dört hayvanseverle tekrar otele gitti. Otel görevlileriyle yaşanan tartışmalara rağmen Bingöl ve beraberindekiler kafeslerdeki büyük bölümü hasta ve sakat, kısırlaştırılmaları da yapılmamış olan 17 sokak köpeğini bulundukları ortamdan alıp, Bodrum Belediyesi Hayvan Barınağı'na götürdü. Otelde yasa dışı hayvan üretilip satıldığını burada çalışan bir personelin ihbarı sonucu öğrendiklerini belirten Bingöl, "Ancak, otele ikinci kez gittiğimizde cins köpeklerin hiçbirinin olmadığını gördük. Muhtemelen bu köpekleri buradan kaçırdılar. Kafeslerde sadece aşıları bile yapılmamış 17 sokak köpeği vardı. Kedi, köpek, at gibi diğer hayvanlar vardı. Buradaki köpekleri kurtardık. Bu işin peşini bırakmayacağız yasa dışı köpek üretip satanların gerekli cezayı almasını sağlayacağız. Sokak köpeklerinin burada kafeslerde ne amaçla tutulduğunu ise anlayamadık. Ardından da savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.

 

Bodrum Hayvan Hakları Derneği Başkanı Füsun Uslu da konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

 

OTEL MÜDÜRÜ: İDDİALAR DOĞRU DEĞİL

 

Otelin Genel Müdürü Cem Uzan, tesisin bahçesinde mini hayvanat bahçeleri olduğunu doğrulayarak, "Buradaki tüm hayvanlarımızın bakımları yapılıyor ve izinli. Veteriner denetimindeler. İddia edildiği 30 değil 8-10 kadar köpek vardı. Hayvansever olduklarını belirten bir grup kadın geldi, 'Sahipleneceğiz" diyerek, köpekleri istedi. Önce karşı çıkıp, 'Size ne benim otelimdeki köpekten' dedim. Ancak, daha sonra ısrarcı olmaları üzerine istediklerini alıp, götürebileceklerini söyledim. Bunun üzerine 4-5 tanesini alıp, götürdüler. 'Amaçları neydi? Niye böyle bir şey yaptılar?' ben de anlamış değilim. Köpek, üretip sattığımız iddiaları doğru değil. Böyle bir tesisin köpek satışından gelecek bir paraya ihtiyacı mı var? Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi nedeniyle yaşanan kriz varken, bir de böyle saçma sapan iddialarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Eğer bu iddialar devam ederse ben de kendilerinden davacı olacağım" dedi.İLK YORUMU SİZ YAPIN...