HAREKETLİLİĞE DEVAM

BHM 03.03.2017 11:41 0 Yorum 439 Okunma

Kardak'ta heyecanlı anlarTÜRK ve Yunan Sahil Güvenlik botlarının, üç gündür Kardak kayalıkları bölgesinde hakim olan sisin etkisini kaybetmesiyle bölgedeki nöbet hareketliliği devam etti.

Türk ve Yunan Sahil Güvenlik botlarının, üç gündür  Kardak kayalıkları bölgesinde hakim olan sisin etkisini kaybetmesiyle bölgedeki nöbet hareketliliği devam etti. Leros ve  Kilimli (Kalimnos) adalarından hareket eden iki Yunan Sahil Güvenlik Botu'na bölgeden geçmekte olan iki Türk savaş gemisi rotalarını değiştirerek kayıklara yaklaşmasına izin vermedi. Fırtınaya rağmen bölgede bulunan iki Türk sahil güvenlik botu da kayalıklara yönelen ve Yalıkavak Limanı'ndan hareket ettiği belirlenen bir motoryatı durdurup, arama yaptı.

 

Bodrum'un  Gümüşlük mahallesine 3.8 mil uzaklıktaki  Kardak kayalıkları bölgesinde 3 gündür yoğun sis nedeniyle devriye nöbetini güçlükle sürdüren Türk Sahil Güvenlik Botları, bu defa da fırtınalı havaya rağmen denize açıldı.  Sabah  Bodrum ve  Turgutreis limanlarından hareket eden iki sahil güvenlik botu  Kardak nöbetini sürdürdü. Saat 12.00 sıralarında Yalıkavak açıklarındaki uluslararası sulardan gelerek  Kardak kayalıklarına doğru yönelen 12 metre uzunluğundaki 'Premiara' isimli motoryat heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin telsiz anonsu üzerine rotasını değiştiren motoryat, Çatal Ada önlerinde durduruldu. Sahil güvenlik botundaki askerler yatta arama ve inceleme yaptı. Yalıkavak Limanı'ndan çıkan yatın kaptanının yardımcısıyla birlikte  Marmaris'e gittiği anlaşıldı. Yarım saat süren arama ve kontrollerden sonra yat yoluna devam etti.

 

Saat 13.55 sıralarında ise Leros ve  Kilimli (Kalimnos) adalarından hareket eden iki Yunan Sahil Güvenlik Botu'nun  Kardak kayalıklarına yönelmesi üzerine  Marmaris'ten  Kuşadası istikametine gitmekte olan iki Türk savaş gemisi rotasını değiştirerek kayalıklara yöneldi.  Kardak kayalıklarına 10 metre ve 200 metre mesafeden geçen Türk savaş gemilerini gören Yunan botları tekrar konuşlandıkları adalara geri döndü. Savaş gemileri, daha sonra rotalarını tekrar  Kuşadası'na çevirirken, iki sahil güvenlik botu devriye görevini sürdürdü.İLK YORUMU SİZ YAPIN...