EYLEM YAPAN ÖĞRETMENE 3405 LİRA CEZA

BHM 02.03.2017 09:35 0 Yorum 372 Okunma

Bodrum’da meslekten atılan Eğitim- Sen üyelerinden ilkokul öğretmeni Engin Karataş'a, bugüne kadar yaptığı protesto eylemleri nedeniyle Kabahatler Kanunu'na aykırı davranmaktan toplam 3405 lira para cezası kesildiğini söyledi.

Bodrum'daki  Güler Mustafa  Kızılağaç İlkokulu'nda sınıf öğretmeni olan evli ve 1 çocuk babası  Engin Karataş, geçen  29 Ekim'deki kanun hükmünde kararnameyle kendisi gibi Eğitim- Sen'li 8 öğretmenle birlikte ihraç edildi.  Karataş, 4 - 7 Ocak arasında Belediye Meydanı'nda, eskiden görev yaptığı okula 50 metre uzaklıkta tek kişilik eylem yaptı. 'İşimi ve öğrencilerimi istiyorum' yazılı döviz tutan  Karataş, merak edip kendisiyle konuşanlara haksız yere ihraç edildiğini ve görevine dönmek için yaptığı tüm girişimlerden sonuç alamadığını söyledi.  Karataş, yaptığı eylemler sonunda 'polise mukavemetten' gözaltına alındı. 8 Ocak'ta eylemini bitiren  Karataş, 13 Şubat Pazartesi günü, bir süre ara verdiği protestosuna tekrar başladı, aralıklarla sürdürdü. 

 

Birçok kez eylem yapan ve gözaltına alınan  Karataş, kendisine 15 kez 227'şer liradan toplam 3 bin 405 lira, Kabahatler Kanunu'ndan para cezası kesildiğini belirtti. Cezalara itiraz için adliyeye giden  Karataş, eylemlerle kimseye ya da kamuya zarar vermediğini sadece işini geri istediği belirterek, şunları söyledi: 

 

"OHAL'in sürekli uzatılması sebebiyle hukuk yollarına başvurumun engellendiğini, dolayısıyla tarafıma yapılan haksızlığı bağırmadan ve slogan atmadan sakince anlatmam 'kamu güvenliğini, kamu düzenini ya da genel sağlığı ihlal' niteliğinde değildir. Aksine, ben eylemler sırasında kamudan ve beni tanıyanlardan büyük destek gördüm. Bu nedenle cezalara itiraz ettim. Çok sevdiğim mesleğimi geri alana kadar eylemlerimi sürdüreceğim."

 

Bodrum nöbetçi sulh ceza hakimliğine dilekçesini teslim eden  Karataş, cezaların iptalini istedi.İLK YORUMU SİZ YAPIN...