DENİZDE YİNE CAN PAZARI

BHM 02.04.2015 09:15 0 Yorum 692 Okunma

Bodrum’da, su alıp batmak üzere olan lastik bottaki 33 kaçak göçmen devriye gezen Sahil Güvenlik ekipleri tarafından fark edilerek kurtarıldı. 

Akyarlar Mahallesi açıklarında Türk Karasuları'nda dün gece saat 23.30 sıralarında yaşanan olayda, Turgutreis Limanı'nda konuşlu TCSG 11 ve TCSG Saget 27 botları, devriye görevi sırasında bir bot tespit etti. Güvenlik güçlerinin yanına gittiği yaklaşık 8 metrelik lastik botta; kaçakların olduğu ve botun su aldığıı belirlendi. Uluslararası sulara yakın bölgede yaşanan olayda, motor arızası yaptığı anlaşılan ve akıntı ile sürüklenen bottaki kaçaklar hızlıca sahil güvenlik botlarına alındı. Üzerlerinde can yelekleri giyilmiş halde çaresizce bekledikleri su alan bot içerisinden kurtarılan kaçaklar Turgutreis'e getirildi. Kaçakların sahil güvenlik botuna alınmasından kısa bir süre sonra lastik botun battığı öğrenildi.

 

Belden aşağıları ıslak olan Suriye uyruklu 6'sı kadın, 1'i çocuk toplam 33 kişi Turgutreis Sahil Güvenlik Karakolu'nun bulunduğu alandan karaya çıkarıldı. Kaçaklardan 3'ünün daha önce bir başka umuda yolculukta yine yakalandığı anlaşıldı. Kaçakların sağlık kontrolünün ardından jandarma güçlerine teslim edileceği, daha sonra Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Büro Amirliği'ne gönderileceği öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Bodrum'da geçen 17 Mart'ta kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu 6 kişi ölmüş, 2 kişi ise kaybolmuştu. Aynı gün kaybolan 2 kişi aranırken yine su alan lastik bot içerisinden 46 kişilik başka bir kaçak göçmen grubu kurtarılmıştı.İLK YORUMU SİZ YAPIN...