CHP - MHP İTTİFAKINDAN İLK HABER GELDİ

BHM 13.12.2018 09:43 0 Yorum 732 Okunma

CHP ile İYİ Parti arasında yerel seçimlerde işbirliği sağlandı. Yapılan müzakerelerde dün yoğun görüşme trafiği yaşandı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Lideri Meral Akşener son noktayı koydu. İki liderin baş başa görüşmesinden 21 büyükşehirde işbirliği çıktı. Bu illerden biri de Muğla.

CHP ve İYİ Parti arasında gergin geçen işbirliğinde sonuca ulaşıldı. Buna göre İYİ Parti Muğla'da aday çıkarmayarak CHP'yi destekleyecek. 

Kılıçdaroğlu ve Akşener, yaklaşık 40 dakika süren görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu, yoğun bir mesai harcandığını belirterek, şunları söyledi:

“İş birliği yapmanın zorluklarını üç aşağı beş yukarı tahmin edersiniz. Ama bizim gündemimizde her zaman olduğu gibi yine Türkiye vardı. Türkiye’nin demokrasisi var, insanların bizden beklentileri var. Türkiye’nin çağdaş uygarlığı yakalaması lazım. Dolayısıyla özel, kişisel angajmanlara girmeden Türkiye’yi düşünerek, vatandaşlarımızı düşünerek, onların umutlarını büyüterek yolumuza devam ettik. Güzel bir çalışma oldu. Bu iş birliği dolayısıyla katkılarından ötürü Sayın Genel Başkana ve arkadaşlarına yürekten teşekkür ediyorum.
 
Akşener de heyetlerin anlaştığını, iki genel başkan olarak burada olduklarını belirterek, ittifakın Türkiye’ye umut olması temennisinde bulundu. Akşener, adaylara da başarı diledi.    
 
 İki parti arasındaki mutabakata göre ortaya çıkan tablo şöyle:
 
CHP’nin aday çıkartacağı iller: Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay, Eskişehir, Bursa ve Adana

Yİ Parti’nin aday çıkartacağı iller: Balıkesir, Kocaeli, Denizli, Manisa, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep.İLK YORUMU SİZ YAPIN...