ÇALIŞTAY SERGİSİNDE ESERİNİN KAYBOLDUĞUNU İDDİA ETTİ

BHM 21.11.2016 16:13 0 Yorum 375 Okunma

Bodrum'da ilki düzenlenen Uluslararası Plastik Sanatlar Çalıştayı'nda eserinin kaybolduğunu öne süren İstanbullu ressam Nihal Güres, sergi küratörü ve yöneticisi hakkında dava açacağını söyledi.

Bodrum'da 18-26 Haziran arasında düzenlenen, yerli ve yabancı 24 sanatçının katıldığı 1'inci Uluslararası Plastik Sanatlar Çalıştayı'na, İstanbul'dan ressam Nihal Güres de katıldı. Hakan Aykan Kültür Merkezi'nde düzenlenen sergiye 3 eserini verdiği öne süren Güres, eserlerinin 2'sinin iade edilip 3'üncüsünün verilmediği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

 

Sergi kuratörü Kani Kaya ve yönetici İnci Yörükoğlu'ndan eserinin bulunması için gerekli çalışmaların yapılmasını istediğini ancak bugüne kadar 'Bulursak veririz' denilerek oyalandığını belirten Güres, yazılı açıklama yaptı. Güres, "Organizatörler kayı eserim konusunda özür bile dilemediler, 'Bulursak veririz' diye baştan savma bir cevap verdiler. Etkinliğe katılan sanatçılar da duyarsız kaldılar. Hatta bir kulis faaliyeti başlatarak kaidenin üzerine bizzat yerleştirerek sergiledikleri eserimi 'Eser değildir', demeye getirdiler. Ama gerçekler asla saklanamaz. Bir yerden ortaya çıkar. Dünyada hala dürüst insanlar var. Eserlerimin bulunması konusunda dava açmaya hazırlanıyorum. Uluslararası bir çalıştayda eser kaybolur mu, bu nedenle Kaya ve Yörükoğlu hakkında dava açacağım" dedi.

 

ÇALIŞTAY YÖNETİCİSİNDEN YANIT

 

Çalıştay yöneticisi Yörükoğlu ise  muhabirlere telefonla yaptığı açıklamada, "Biz sanatçının 2 eserini sergilemek için aldık ve sergi sonrasında kendisine teslim ettik. Sanatçı orada kağıtlardan ve taşlardan boyama yaparak bir şeyler yaptı ve bizim bilgimiz dışında kendisi sergilemeye başladı. Yarım asırdır sanat organizasyonlarının içerisindeyim şimdiye kadar böyle bir olaya tanık olmadım. Sorumluluğunu almadığımız ve kendisinin oraya bir yere koyduğu şeyi korumak bizim görevimiz değil. Biz de bu konuda avukatımız ile gerekli basın açıklaması ve tekzipleri hazırlıyoruz" diye konuştu.İLK YORUMU SİZ YAPIN...