BU PROJE BODRUM’U UÇURUR

BHM 05.05.2017 12:34 0 Yorum 11381 Okunma

Bodrum’da Mausoleum Müzesi Restitüsyon Projesi kapsamında bir çalıştay düzenlenerek Mozole anıt mezarının kültür turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı tarafından, 5-6 Mayıs 2017 tarihinde Bodrum'da 'Uluslararası Mausoleum Çalıştayı' düzenlenecek. Çalıştaya ulusal ve uluslararası alandan bilim adamları, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri katılacak. Mausoleum kazısını 1966 yılında başlatan ve 1977'ye kadar sürdüren Danimarkalı profesör Kristian Jeppesen ve profesör Mimar Johannes Exner'in birlikte hazırladığı Mausoleum Müzesi Restitüsyon Projesi, çalıştayın ana konusunu oluşturacak. Vakıf Başkanı Özay Kartal, proje ile mevcuttaki yetersiz ve elverişsiz Mozole Müzesi'nin, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yeniden düzenlenmesi ve geliştirilmesini, Mozole anıt mezarının ise hafif metal, cam malzeme, ileri teknolojiler ve yaratıcı yöntemler kullanılarak sanki yerindeymiş gibi kendini sunabilecek konuma getirilmesinin amaçlandığını belirterek "Bu proje ile antik dünyanın yedi harikasından biri olan Mozole'nin Bodrum'un ve dolayısı ile ülkemizin kültür ve turizmine kazandırılması hedefleniyor. Projenin başarıya ulaşması, Bodrum ve ülkemiz için bir kıvanç, dünyaya da örnek bir model olacaktır. O yüzden bu çalıştaya çok önem veriyoruz. Tüm katılımcıların değerli katkıları ile ortaya çıkacak sonuç bildirgesi, bundan sonraki yol haritamızı belirleyecek" dedi.

 

Vakıf Başkanı Kartal, Kral Mausolos için yapılan anıtmezarla ilgili şu bilgileri verdi:

 

"Kral Mausolos için, Bodrum'da, milattan önce 353 yılında başlanarak yapılan anıtmezar, teknolojisi, işçiliği, malzemesi ve sanat eserleri ile eşsiz bir yapı olarak kalmış ve dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Anıtmezar 1304 yılındaki büyük Anadolu depremi ile kısmen yıkılmıştır. 16'ncı yüzyıl başlarında anıt mezarın parçalarının bir kısmı Bodrum kalesi yapımında kullanılmış 19. yüzyıl başlarında yapılan kazıda ortaya çıkan değerli parçalar ise İngiltere'ye götürülmüştür. Çalıştay ile ilgili her türlü bilgiye, www.academia.org.tr/workshop adresinden ulaşılabilir"YORUMLAR

Engin Varol ( 07 10 2017 )
Karia tarihi ile ilgili olarak özel çağrı ile Bodrum a geldim ..bir gecede 374 tablo yapıp..bilinmeyeblerini bir bir saptadim ve Haluk Elbe Sanat Galerisin de sergiledim...Bodrum halkından büyük ilgi gördüm. Ama maalesef bulgularımı soran olmadı...Oğuz Alpözen bey dışın da. Mozele ilgili çeşitli resimler var ve hiç birinin ortak birnoktası yok..Herodot un verdigi bilgiler dışında. Bilinmeyen birşeyin aynısı nasıl yapılabilir?.
Özay Erkılıç ( 18 07 2017 )
Bu tasarının ve çalışmaların tarihi bir görev olduğunu düşünüyorum. Mutlaka gerçeğine uygun şekilde yapılmalıdır. Şimdiki müze sadece kütüphane özelliğindedir.
"Sanat Tarihçisi"
ender güzey ( 17 07 2017 )
Arkeolojik alan üzerinde böyle bir yapı Anıtlar kurulundan geçmez umarım. Ayrıca böyle bir konstruksiyon tam manasıyla "Kitsch" = Zevksiz bir "Biblo" olacaktır. Üstelik Mausoleumun özelliği olan heykeller nasıl yapılacak ...onlarda metal ve camdan mı olacak? ...Merak ediyorum Sn. Adnan Özer bu konuda ne düşünüyor? Bence bu işin doğrusu: Başka bir alanda örneğin her yerden görünen bir tepede malzemelerine sadık kalarak Mausoleumun rekonstüksiyonu yapılmasıdır. Bunun için tabi ki orjinalinin ne kadar bilindiği önemlidir. Bu konuda ne kadar belge var bilmiyorum. Eğer yeterli belge yoksa bile, başka bir alanda yapıldığı takdirde "temsili" bir rekonstrüksiyon yapılması sakıncalı değildir. Böyle bir yapı içinde çağdaş altyapısıyla bir arkeoloji müzesi yer alır ve çevre düzenlemesiyle gerçekten Kültür Turizmine katkı sağlar.
Önemli Not:
Restitüsyon anlamı: Tarihi bir binayı ASLINA uygun olarak yeniden inşa etmek demektir.
Çelik ve cam aslına uygun mu oluyor ?
Neriman eriş ( 17 07 2017 )
Bodrum'un doğal bir bina düzeni var aynı tip evler aynı beyaz badana boya ile hoş bir armonisi var ,bu yapı yapıldığında dokusu bozulur güzellik şöyle dursun çirkin devasa bir görünüm olur, Bodrum'a yazık olur diye düşünüyorum.


SİZ DE FİKİR BELİRTİN...