BODRUM MANDALİNASINDAN ŞİMDİ DE SUŞİ YAPTILAR

BHM 13.02.2017 20:51 0 Yorum 406 Okunma

Şef ve Gastronom Pelin Dumanlı’nın Gastronomi Eğitimi Merkezi ‘Foodrum’da gerçekleştirilen atölye çalışmasında katılımcılar Bodrum usulü suşi yaptı.

Japon kültürüne ait olan ve özellikle Avrupa ve Amerika’da popülerleşmiş suşinin Bodrum usulü yapılıyor. Dünya’nın bir çok yerinde yaygınlaşan ve gittiği yerlere özgü lezzetlerle birleştirilen suşi Bodrum’da da popülerleşmiş durumda.

 

Pelin Dumanlı’nın atölyesinde farklı yemek tarifler yapan gastronomi meraklıları, önceki akşamki atölye çalışmasında Bodrum usulü suşi yaptılar. Bodrum’un denizinden levreğin Bodrum mandalinası suyunun içinde bekletilerek yapılan suşinin üzerine gemici peksimeti serpildi. Yapımında mandalina kabuğu da kullanılan Bodrum usulü suşi, tadanların beğenisini kazandı.

 

Gerçekleştirdikleri atölye çalışması hakkında Kent Haber’e konuşan şef Pelin Dumanlı şunları söyledi:

 

“Biz bugün suşi atölyesi yaptık. Ama ne yaptık, Bodrum’un gemici peksimetini, Bodrum’un levrek balığını, Bodrum mandalinasını birleştiren bir suşi yaptık ve ismini Bodrum Roll (sarma) koyduk. Bugünkü atölyede herkes kendi Bodrum suşisini yaptı ve bunu çok güzel bir içecekle eşleştirdik. Şimdi de tadına bakıyoruz. Suşi aslında Japonya’da ortaya çıkmış bir yemek ama Amerika’ya gittiğinizde Kaliforniya Roll, Philadelphia Roll gibi çeşitli şekillerde yapılıyor. Biz Bodrum’dayız, 3 tarafımız denizlerle çevrili, bir sürü malzememiz var. O yüzden Bodrum Roll yapalım dedik. Levrek, gemici peksimeti ve mandalinayla birleştirip ortaya kendi tarifimizi çıkardık.”

 

Atölyenin amacına da değinen Pelin Dumanlı, sözlerini şöyle noktaladı:

 

“Bu atölyenin amacı yemek konusunda teknik öğrenip eğitimler yapmak, gastronomi bilgimizi geliştirmek. Bodrum’a katkıda bulunan bazı tarifler geliştirmek ki bunları da yurtdışından gelen misafirlerimiz ya da yerli turistlerimiz geldiğinde ne yiyeceğiz dediklerinde Bodrum’un artık Bodrum Roll’u meşhur, Bodrum Mandalinası şu yemek meşhur diyebileceğimiz tarifler ortaya çıkarmak istiyoruz. Burası bir eğitim atölyesi. Yemekler yapıyoruz, bilgi ediniyoruz, bir yandan da sosyalleşiyoruz.”

 

Atölyede suşiyle birlikte hangi içeceklerin daha iyi eşleşeceği konusunda da denemeler yapıldı. Atölyeye eğitmen olarak katılan Şarap Eğitim Uzmanı Berna Kızılhan ise şunları kaydetti:

 

“Bu akşam atölyede bir eşleşme yaptık. Suşi atölyesindeyiz. Suşiyle hangi üzümden yaptığımız şaraplar iyi eşleşir, onun çalışmasını yaptık. Sauvignon Blanc, misket, Sultaniye ve narince üzümlerinden yapılan şaraplar vardı. Bu atölyede bugün çok farklı bir tat denendi. Katılımcılar içinde Bodrum Mandalinası’nın da olduğu bir suşi yaptı ve onunla hangi üzümün daha iyi bir eşlikçi olduğunun çalışmasını yaptık. Bodrum’un mandalinasından yapılan suşi de Ege Bölgesi’nin üzümü olan misketle daha iyi yakıştı.”

 

 

Kaynak : Kent TV


Voyage (Body)
Voyage (Body)
Voyage (Body)

İLK YORUMU SİZ YAPIN...