BODRUM’DAN REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ

BHM 13.02.2017 19:13 0 Yorum 660 Okunma

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, yapılacak olan referandumla yeni bir şey icat etmediklerini belirtip, "Milletimizin seçim hakkını, seçme hakkını güçlendiriyoruz. Milletimiz daha önceden sadece yasamayı seçerken tek sandıkta, tek oy vererek artık bundan sonra Türk milleti, 80 milyon ile beraber bir günde hem yasamayı hem de yürütmeyi seçecek" dedi.

Ak Parti Bodrum İlçe Teşkilatı tarafından Ulusal ve Yerel Gündemi Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıda AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Toplantıya Milletvekili Nihat Öztürk'ün yanı sıra AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu, teşkilat üyeleri ve birçok partili de katıldı. Önce Bodrum'un yerel gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Milletvekili Öztürk, "Bodrum'da Türk turizminin gözbebeğindeyiz. Sadece Bodrum değil Marmaris ve Fethiye'de de şu an ciddi bir şekilde denizlerimiz kirlenmekte. Önlem alması gerekenlere ve bu konuyla alakalı esas öncülüğü oraya vermesi gerekenlere bakıyorum, hala otobüsçüler, dolmuşçularla hala rutin işlerle uğraşmaktalar.  Bodrum kimsenin atını oynatacağı bir yer değil. Bodrum hepimizin. Dolayısıyla Bodrum'un problemleri de hepimizin. Çözüm noktasında da belediyenin gücü yetmiyorsa iktidar olarak hükümet olarak biz bu konuda destek vermeye hazırız" dedi.

 

16 Nisan'da yapılacak referanduma da değinen Milletvekili Öztürk, "Konuştuğumuz insanların kafalarının karışık olmadığını ve bilinçli bir şekilde yönlendirildiklerini gördük. Referandumda yeni bir şey icat etmiyoruz. Milletimizin seçim hakkını, seçme hakkını güçlendiriyoruz. Milletimiz daha önceden sadece yasamayı seçerken tek sandıkta, tek oy vererek artık bundan sonra Türk milleti, 80 milyon ile beraber bir günde hem yasamayı hem de yürütmeyi seçecek. Türk milleti, 80 milyon kendi hür iradesiyle kendi vicdanı ile baş başa kalıp kendi Cumhurbaşkanını yani Cumhurbaşkanlığı seçmiş olacak. Bu yeni sistemde yürütmenin başı olan Cuhurbaşkanına ve dolayısıyla onu oluşturacak Bakanlar Kurulu'na da oy vermiş olacağız. Yani yetki karmaşası yok, her şey net. Seçim bitecek ve o akşam kimin başkan kimin milletvekili olduğu belli olacak. Tek adamlık diye bir sistem söz konusu değil" dedi.

 

"EN UFAK SÖZ SÖYLEME LÜKSÜMÜZ YOK"

 

Referandum konusunda 'evet diyen de 'hayır' diyen de olacağını belirten Öztürk, "Bizim buna en ufak bir söz söyleme lüksümüz yok. Aynı şekilde başkalarının da yok. Bizim, nasıl 'hayır' diyenleri ayrı bir yere koyup, toplumu bölme hakkımız yoksa 'evet' diyenlerin de ayrı bir yere koyulup sanki yapıyormuş gibi muamele görmesine ve başka işler yapmasına tahammülümüz yok. Tam tersine bu referandum olacak. 16 Nisan'da da Allah izin verirse bir referandum yapacağız, milletimiz 'evet' veya 'hayır' diyecek. Ne oy verilirse verilsin milletimiz bizim başımızın tacı, bu konuda en ufak bir şeyimiz yok" dedi.

 

"KİMSENİN SOSYAL YAŞANTISI İLE PROBLEMİMİZ YOK"

 

Ne Cumhuriyet ile ne de cumhuriyetin değerleri ile ne de laiklik ile problemlerinin olmadığını öne süren Milletvekili Öztürk,  "Ne Bodrum'da ne de Marmaris ve Fethiye'de yaşayan kardeşlerimizin sosyal yaşantısı ve onların düşünceleri ile alakalı bir problemimiz var. Biz, bunları zenginlik olarak görüyoruz. Farklılıklarımız bizim zenginliklerimiz. Bazen toplantılara gittiğimde bakıyorum, gösterdiğimiz tahammülü karşı taraftan göremiyorum. Bu beni üzüyor" dedi.

 

"GENÇLERE GÜVENİYORUZ"

 

En çok konuşulan 18 yaş meselesi ile ilgili de konuşan Öztürk "Biz milletimizin gençliğine güveniyoruz. Seçme hakkı verdiğimiz insanların seçilme hakkı olması gerektiğini düşünüyoruz. Milletin önüne çıkmış gençlerin ölünün açılıyor olması bizim için önemli" dedi. Sivil toplum kuruluşlarının özellikle de Mimarlar Odasının çok yanlı davrandığını belirten Öztürk, özellikle yargı ile olan kısmının çok yanlış anlatıldığını vurgulayarak, "Bakın Danıştay, Yargıtay Anayasa Mahkemesi, Sayıştay bunlarla ilgili en ufak bir değişiklik yok yeni teklifimiz olan Anayasa değişikliğinde. Sadece HSYK'nın yapısı ile ilgili bir değişiklik var" dedi.

 

"CEMİL BAYIK İLE ADIMIN ANILMASINI İSTEMEM"

 

PKK'nın referandumda 'hayır' oyu kullanacağını açıkdığının hatırlatılması üzerine Öztürk, "Cemil Bayık'ın o teröristin yapmış olduğu videoyu izlemeyen var mı aranızda. Çok açık net diyor adam, bu PKK'nın iki numaralı adamı. 'Bu referandum MHP ile AK Parti'nin PKK'yı bitirme planıdır' diyor. Nihat Öztürk olarak, milletvekili olarak 'Cemil Bayık mıdır Bıyık mıdır?' ne ise onun ile aynı yerde doğru bile olsa aynı yolda adımın anılmasını istemem, FETÖ'cülerle adımının olmasını istemem" dedi.Yaklaşık 1 saat süren toplantının ardından Öztürk ve ilçe teşkilatı üyeleri Bodrum'daki muhtarlar ile görüşmek üzere ilçe binasından ayrıldı.İLK YORUMU SİZ YAPIN...