BODRUM'DAKİ OTELCİLER SEZON SONUNU DEĞERLENDİRDİ

BHM 15.10.2016 10:48 0 Yorum 432 Okunma

Bodrum’da, Bodrum Otelciler Derneği (BODER) tarafından, sezon değerlendirme toplantısı düzenlendi.

BODER'in turizm sonu değerlendirme toplantısı Rixos Premium Otel'de yapıldı. Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla İl Turizm ve Kültür Müdürü Veli Çelik, Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, TÜRSAB Bodrum Başkanı Sevinç Gökbel ve Bodrum'daki otel sahiplerinin ve turistik işletmelerin üst düzey yöneticilerin oluşturduğu yaklaşık 300 kişi toplantıya katıldı. Açılış konuşmasını yapan Bodrum Maya Otel Genel Müdürü Fatoş Cingöz, 2016'nın turizmciler için zor ve alışılagelmişin dışında bir yıl olduğunu belirterek, "Bu zor günlerde BODER gibi sektörü temsil eden sivil toplum kuruluşlarının, sektörün talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yaptığı çalışmalar daha da önem kazanmaktadır" dedi.

 

"THY DESTEKLİ UÇUŞLAR GEREKLİ"

 

Ardından konuşma yapan BODER Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi Halil Özyurt ise, "Yurtdışı tur operatörleri ve acenteleri 2017 planlarının değerlendirildiğinde, kontenjanlar ve uçuş sayılarındaki azalmalar gelecek sezonun daha da zor bir yıl olacağını göstermektedir. Bu açığı kapatmanın en kısa vadeli çözümü charter uçuşlarının azaltıldığı veya iptal edildiği noktalara Türk Hava Yolları desteğiyle uçuşlar konmalıdır. Bu hususta sektörümüzün bozulan dinamiklerinin tekrar dengeye oturması için devlet desteği çok büyük önem teşkil etmektedir. Ülkemiz zorlu bir süreçten geçse de sektörümüz ve birlikteliğimizi güçlendirmek için BODER yönetim kurulu olarak bizler de bazı önemli çalışmalara imza attık. 2017 sezonunun hepimiz için hayırlı ve başarılı olmasını temenni ediyorum" dedi.

 

VALİDEN TURİZM İÇİN GÜVENLİK VURGUSU

 

Vali Amir Çiçek ise bu yılın istenildiği gibi geçmediğini değinerek, "Bu akşam şöyle çok güzel bir yıl geçirip bu güzellikleri konuşmak isterdik. 2016 yılı elbette ki istediğimiz düzeyde olmadı. Ama bizi mutlu eden bir şey oldu. Bölgemizde daha doğrusu Bodrum'da, Muğla'nın diğer ilçelerinde Güney Ege dediğimiz bu coğrafyada her kim ne dediyse desin bir olay olmadı. Yani Türkiye üzerinde oynanan bu bölgelerdeki o Avrupa'da ve diğer yerlerdeki özellikle kasıtlı olarak söylenen propagandaların burada tutmayacağı anlaşıldı. Siz çok güzel ve hassas bir sektör olan turizm sektörü ile ilgilisiniz. Önemli bir rüzgar bu sektörü çok etkiler. Bunlardan en önemlisi güvenliktir. Güvenliğin olmadığı bir yerde siz ne kadar kaliteli turizm hizmeti ve servisi de yapsanız kusura bakmayın kimse gelmez. Onun için Muğla'da özellikle birinci temel unsuru ve özel sektörün güven içerisinde turizm hizmeti yapması konusunda arkadaşlarımız tüm gayretlerini gösterdiler. Bu valiniz, ilçe kaymakamınız, güvenlik güçleriniz ve diğer birimlerimiz her an dışarıda ve ayakta mahallede ve sokakta belki tesislerinize yakın oldu. Biz turizmin hassasiyetini bildiğimiz için bu devamlı sağlayacağız. Bunu sadece Bodrum'da değil bütün ilçelerimizde sağlayacağız, zaten sağlıyoruz" diye konuştu.

 

Turizmcilerin Ar-Ge ve inovasyon konusunda kendilerini geliştirmesi gerektiğini de söyleyen Vali Çiçek, "2017 yılına çok hazırlıklı olmamız gerekir. Sizlerden istediğim şeyler kaliteli hizmet, vizyon, konsept ve anlayışlarınızı geliştirmeniz. Yani oteli açtığımız gibi hiç değişiklik yapmadan, hizmet kalitesini iyi hale getirmeden devam ettirirsek kimse kusura bakmasın. Elbette dünyada değişmeler var gelin biz de bunu uygulamaya çalışalım" dedi.

 

BODRUM'DA 'TURİZM YILI' VARDIR

 

Muğla'da ve özellikle Bodrum'da sezon diye bir şey olmadığını belirten Çiçek, "Yıl olur turizm yılıdır devam eder. Bırakalım şu sezonu 3 ay 5 ay ondan sonra otelleri, bahçeleri plajları kapatıp gitmek değil. Burada yıl boyunca turizm etkinliklerini sağlayacak çözümler var, onların yolundan gidelim. İki ayda bir etkinlik olsa burada oteller kapanmaz. Ama Kasım'ın 15'inde biter, Nisan'ın 15'inde başlar diye bir şeye inanmışız. Bu işin turizmi sadece konaklama, güneş, deniz, kum değildir. Muğla, Bodrum civarı ile o kadar tarihi yerleriyle zengin ki spor turizmine açılacak alanları o kadar fazladır ki bir de şimdi sağlık turizmi açısından o kadar önemli altyapılarımız, kongre turizmi açısından önemli otelleriniz var. Bugün Mumcular dediğimiz bölgede istediğiniz her ürünü yetiştirebileceğiniz ve organik olarak servis edebileceğiniz yerler var. Bodrum'da çeşitli alternatif turizm olsun. Bodrum doğası, konumuyla bunun için müsaittir. Turizmci karamsar olmaz, moralini bozmaz, geriye değil devamlı ileriye bakar. Onun için 2017 yılının sizin için parlak bir yıl olmasını diliyorum" diye konuştu.

 

Ardından İsis Otel Genel Müdürü Merih Alemdar, BODER'in gerçekleştirdiği proje ve faaliyetler hakkında bilgi verdi. Daha sonra BODER'e destek veren sponsor firmalara da Rixos Premium Otel Genel Müdürü Mehmet Tulunay tarafından teşekkür belgesi verildi. Toplantıya katılan BODER üyeleri daha sonra, kendileri için düzenlenen kokteylde sezonun yorgunluğunu attı, sohbet etti.İLK YORUMU SİZ YAPIN...