BODRUM CEMEVİ’NE KAVUŞUYOR AMA…

BHM 19.12.2016 10:16 0 Yorum 2117 Okunma

Konacık Belediyesi zamanında temeli atılan Bodrum Cemevi, uzun uğraşlar sonucu Bodrum’a kazandırılıyor. İnşaat bir hayırsever işadamı tarafından tamamlandı ancak gerek mahkeme süreci, gerekse 4 yıllık süreçte gerçekleşen bir çok gelişmeyle Cemevi daha uzun süre Bodrum gündemini meşgul edecek.

Konacık Belediyesi zamanında 2012 yılında meclis kararıyla Cem Vakfı’na devredilen, zamanın belediye başkanı Mehmet Tosun tarafından temeli atılan, mülkü Bodrum Belediyesi’ne ait olan Bodrum Cemevi 1 yıl önce tamamlandı. Hayırsever bir işadamı tarafından inşaatı tamamlanan Cemevi’nin resmi açılışı 1 yıldır yapılamadı.

 

NEDEN 4 YILDA TAMAMLANDI?

2012 yılından bu yana bir çok gelişmenin yaşandığı Cemevi inşaatında tartışmalar halen devam ediyor. Cemevi yapılması için Cem Vakfı’na devredilen mülkte 3 yıl boyunca hemen hiçbir çalışma yapılmadı. Bunun üzerine 2014 seçimlerinden sonra Büyükşehir Yasası nedeniyle kapanan Konacık Belediyesi’ne ait olan mülk Bodrum Belediyesi’ne geçti. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da Ocak 2015’de Cem Vakfı tarafından hiçbir şey yapılmadığı gerekçesiyle, Cemevi’ni Bodrum Belediyesi’nin yapması amacıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetti. Bu gelişmeden sonra Cemevi’nin yapımını hayırsever bir işadamı üstlendi. Cem Vakfı Bodrum Başkanı, CHP Bodrum Belediye Meclis üyesi Cafer Doğan, Mehmet Kocadon’un tek taraflı fesih kararını idari mahkemeye taşıdı. Mahkemede fesih kararının sözleşme Konacık Belediye Meclisi kararıyla yapıldığı için ancak Bodrum Belediye Meclisi tarafından verilebileceğini hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

 

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Bodrum Cemevi’nin inşaatı Nisan 2016’da tamamlandı ancak hizmete açılmadı.

 

Cemevi’nin tabelası’nda Cem Vakfı’nın logosunun bulunduğu, ama Cem Vakfı isminin yazılmadığı dikkatlerden kaçmadı.

 

Bodrum Cemevi tartışmaları Bodrum gündeminden uzun süre düşmeyecek gibi görünüyor.İLK YORUMU SİZ YAPIN...