AKADEMIA VAKFI'NDAN YENİ SEZONUN İLK KONFERANSI

BHM 16.11.2018 11:10 0 Yorum 223 Okunma
Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı bünyesinde bulunan Herodotos Tarih Araştırmaları Merkezi’nin “Tarih Konferansları” dizisi içinde, bu sezonun ilk konferansı 17 Şubat Cumartesi günü saat 14 00’de Bodrum-Konacık Herodot Kültür Merkezinde Arkeolog Dr. Alpay Pasinli tarafından “Evren, İnsan ve Uygarlık" konulu bir konferans verilecek. 
 
Evrenin oluşumu, ilk canlılar ve insanın ortaya çıkışı, "Uygarlık Tarihi"nin başlaması, uygarlığın anlamı ve bir zaman tüneli içinde belli başlı uygarlıklar konferansın ana konusunu oluşturacak. Bu bağlamda Paleolitik, Neolitik, İlk Tunç Çağı dönemlerinin, ayrıca Mısır, Troya, Hatti, Hitit, Firig, Frig, Hellen, Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarının yarattığı en önemli ve öncelikli değerlerden ve uygarlığa katkılarından söz edilecek. 
 
DR. ALPAY PASİNLİ KİMDİR? 
 
Dr. Alpay Pasinli, 14 yıl süren İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünü takiben 1999-2003 arasında Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürü olarak görev yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlıklarının birleşmesiyle Müsteşar Yardımcısı görevinde de bulunmuştur. 2010-2011'de Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun Genel Sekreterliğini yürütmüştür. 1999-2003 ICOM (Uluslararası Müzeler Konseyi Türkiye Milli Komitesi)’nin başkanlığını yapmıştır. 
 
20'den fazla kazıda; üye, bakanlık temsilcisi ve kazı başkanı olarak görev yaptı. Yayınlamış 6 kitabı ve 60'dan fazla bilimsel ve tanıtıcı makalesi vardır. Türkiye Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü, Çekül Vakfı Yüksek Danışma Kurulu, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Herodot Akademisi üyesidir. 


İLK YORUMU SİZ YAPIN...